Kyber není kybernetika
| 3. 11. 2016V článku Čtvrtá průmyslová (r)evoluce (Vesmír 95, 338, 2016/6) je poněkud matoucím způsobem používáno označení pomocné technické disciplíny „kybernetika“ namísto správnějšího „kyber“. Jedná se o hyperkorektní popletení slov, které vychází z představy anglického „cyber“ jako zkratky z plného „cybernetics“.
Anglické slovo „cyber“ nevzniklo jako zkratka z Wienerovy kybernetiky coby svébytné technické disciplíny pokrývající specifické partie automatického řízení, zpětné vazby a interakcí autonomních systémů s fyzikálním prostředím. (Zejména v článku užité spojení „kyberneticko-fyzický systém“ nedává smysl, protože interakce informačního subjektu s fyzickým prostředím je již sama obsažena v první složce a přidávat k ní znovu „-fyzikální“ je nadbytečné.)
Jedná se o předponu uměle vytvořeného slova „cyberspace“, které poprvé použil v roce 1982 v povídce Burning Chrome a poté v roce v roce 1984 v románu Neuromancer autor „kyberpunkové sci-fi“ William Gibson. Psal tehdy fantazii o elektronické budoucnosti, ve které potřeboval jednoduchý výraz pro „prostor“, v němž probíhají elektronické interakce a ovlivňování. Vzal proto část termínu použitého Norbertem Wienerem v odborném smyslu, aby vytvořil umělé slovo, které ovšem využil pro čistou libozvučnost.