Portrét exoplanety
| 6. 10. 2016Díváme se na několik snímků zachycujících příběh hledání exoplanety obíhající okolo druhé nejjasnější hvězdy v souhvězdí Malíře – dnes už umíme cizí planety přímo fotografovat.
Beta Pictoris, zkráceně β Pic, je vidět prostým okem, ale u nás ve střední Evropě nevychází nad obzor. Chceme-li ji spatřit, musíme se vydat na jih, alespoň na sever Afriky, odkud je vidět v zimě. Na první pohled to však není hvězda nijak nápadná. Se čtvrtou hvězdnou velikostí je vlastně šestkrát slabší než hvězdy Velkého vozu. A vedle zářivé hvězdy Canopus z Lodního kýlu ji snadno přehlédneme.
Malířská koza
Stejně nenápadné je celé souhvězdí Malíře. Ale zaslouží si svůj vlastní mikropříběh. Vytvořil je francouzský astronom Nicolas Louis de Lacaille, který mapoval jižní oblohu v letech 1751 až 1752 během své expedice na mys Dobré naděje. Do mapy je zanesl pod názvem „le Chevalet et la Palette“, tedy Malířský štafl a paleta. V druhém vydání svého atlasu Coelum australe stelliferum z roku 1763 uvádí souhvězdí pod latinským názvem Equuleus Pictorius, tedy doslova Malířský koník, což bychom v českém prostředí s ohledem na podobnost s jinými stojany tohoto tvaru přeložili spíš jako Malířská koza. Německý astronom Johann Bode pak v roce 1801 zanesl souhvězdí do hvězdného atlasu Uranometria pod názvem Pluteum Pictoris a roku 1844 navrhl britský astronom John Herschel zkrátit latinský název na Pictor (Malíř). U tohoto pojmenování jsme zůstali dodnes.