Nanoponorka poháněná světlem
| 7. 1. 2016 | Vesmír 95, 9, 2016/1
Molekula sestavená chemiky z Rice University z 244 atomů se v roztoku dokáže pohybovat rychlostí přes 2 cm za sekundu, o 26 % překonává rychlost prosté difuze. Její motor je poháněn UV zářením, které ruší jednu dvojnou vazbu, což vede ke změně prostorového uspořádání atomů (a obnově dvojné vazby). Část molekuly díky tomu rotuje s frekvencí přes 1 MHz. Využití se nabízí např. pro cílenou dopravu léčiv.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [312,03 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Biochemie
RUBRIKA: Mozaika
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...