Aktuální číslo:

2025/3

Téma měsíce:

Humor

Obálka čísla

Hong Kong design institute

 |  3. 9. 2015
 |  Vesmír 94, 526, 2015/9

Architektura může dobře sloužit svému účelu, anebo nemusí. Někdy může tento svůj účel přímo vyjadřovat, ale ani to nemusí nezbytně platit vždy. Příležitostně se mohou architekturou vyjádřit například ambice. To je příklad mnohých mrakodrapů, ale může se to týkat dokonce i školní budovy. Právě tak je tomu v případě hongkongského institutu designu (HKDI).

Jeho nová budova se tyčí na okraji Hong Kongu mezi čtyřiceti, padesáti či více patrovými obytnými věžáky, které zde nikoho nenapadne nazývat mrakodrapy. Není to jen jedna další školní budova, je to komplex, který ukazuje, že tato škola se snaží mířit vysoko.

Nový soubor vzešel z velké mezinárodní architektonické soutěže z roku 2006. Vítězem dvoukolového klání se stal francouzský architektonický ateliér CAAU (Coldefy & Associés Architectes Urbanistes) v čele s Thomasem Coldefym a Isabel Van Haute. Tito autoři přišli s myšlenkou nepostavit prostý univerzitní kampus, nýbrž budovu, která sama bude městem, tj. bude se skládat z budov, ulic a náměstí, a která navíc bude mít i „vzdušné město“, část, jež se bude vznášet nad zbytkem kampusu.

Škola stojí na vyvýšené, uměle vytvořené podnoži, která vytváří veřejnosti přístupný, a přece od okolí oddělený svět. Uprostřed se nachází náměstí, přes něž prochází ulice (od východu ze stanice metra ke vchodu), a vymezují ho zvýšené terasy. Kolem tohoto ústředního místa stojí čtyři věže s prostory školy. Tyto věže nemají tradiční průčelí, ať již si pod tímto pojmem představíme cokoli, stěnu s okny nebo zavěšenou skleněnou fasádu. Věže jsou definovány vnějším kovovým skeletem, který budovu drží a zároveň tvoří vnější transparentní obal kolem vnitřních prostor.

Nyní vidíte 47 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Architektura
RUBRIKA: Architektura

O autorovi

Jiří Tourek

Mgr. Jiří Tourek (*1978) vystudoval Fakultu humanitních studií UK v Praze, kde v současné době působí. Zabývá se filosofií a teorií architektury, zejména moderní a současnou architekturou a dále architekturou klasické tradice.
Tourek Jiří

Doporučujeme

Kdo byl Kosmas? A proč napsal první český bestseller?

Kdo byl Kosmas? A proč napsal první český bestseller? uzamčeno

Irena Jirků  |  3. 3. 2025
K výzkumu Kosmovy kroniky se po letech vrátil, protože – jak říká – dosud nenašel uspokojivou odpověď na základní otázku: Proč vůbec vznikla?...
Mají zvířata smysl pro legraci?

Mají zvířata smysl pro legraci?

Jaroslav Petr  |  3. 3. 2025
Umí se zvířata smát nebo aspoň usmívat? Mají smysl pro to, čemu my lidé říkáme humor? Pokud ano, jak se jejich schopnosti projevují a k čemu jsou...
Selský rozum u kulatého stolu

Selský rozum u kulatého stolu uzamčeno

Selský rozum rezonuje napříč společností jako jakýsi archetyp racionálního myšlení. Není to ale pouze rétorická figura, která se používá pro svůj...