Grada2024Grada2024Grada2024Grada2024Grada2024Grada2024

Aktuální číslo:

2024/7

Téma měsíce:

Čich

Obálka čísla

BIOLOGIE • STANISLAV MIHULKA

 |  3. 9. 2015
 |  Vesmír 94, 473, 2015/9

FYZIOLOGIE ROSTLIN

Modelování bakteriální fotosyntézy na superpočítači

Fotosyntéza nepřestává vábit vědce a snílky. Bylo by tak skvělé mít průmysl poháněný Sluncem. Nejdřív ale musíme zjistit, jak to organismy vlastně dělají.

Klaus Schulten z Illinoiské univerzity v Urbaně-Champaigni a jeho tým zkoumají fotosyntetický aparát purpurových nesirných proteobakterií Rhodospirillum photometricum. Je s nimi těžké pořízení, vědci museli využít sílu superpočítače Titan z americké Oak Ridge National Laboratory, toho času druhého nejvýkonnějšího superpočítače světa. Dočkáme se fotosyntetických nanostrojků?

Biophysical Journal 106, 2503–2510, 2015.

Stresované rostliny reagují podobně jako živočichové

Alespoň na úrovni signálů. Tvrdí to tým Matthewa Gillihama z australské výzkumné agentury Australian Research Council (ARC).

Rostliny sice nemají nervovou soustavu, přesto ale u nich hraje v reakci na prostředí významnou roli neurotransmiter GABA, důvěrně známý od živočichů. Reakce rostlin ovládají podobné kombinace chemických a elektrických signálů jako u živočichů, konkrétní mechanismy se ale liší.

Nature Communications 6, 7879, 2015.

Nyní vidíte 25 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Biologie

O autorovi

Stanislav Mihulka

RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D., (*1973) je šéfredaktorem popularizačního webu Osel.cz. Vystudovaný biolog, kterému učarovala popularizace vědy, taje astrofyziky a magie výchovy tří nespoutaných potomků. Ve službách Slezské univerzity v Opavě popularizuje vědu.
Mihulka Stanislav

Doporučujeme

Algoritmy pro zdraví

Algoritmy pro zdraví

Ondřej Vrtiška  |  8. 7. 2024
Umělá inteligence proniká do medicíny a v následujících letech ji nejspíš významně promění. Regina Barzilay z MIT má pro vývoj nástrojů...
Mají savci feromony?

Mají savci feromony?

Pavel Stopka  |  8. 7. 2024
Chemická komunikace je způsob předávání a rozpoznávání látek, jímž živočichové získávají informace o jiných jedincích, o jejich pohlaví a věku, o...
Jak funguje moderní speleologie

Jak funguje moderní speleologie uzamčeno

Michal Filippi, Jan Sirotek  |  8. 7. 2024
Přesně před 150 lety byla na prodej Mamutí jeskyně. Systém, který do té doby sloužil jako místo pro těžbu ledku z guana, byl k mání za pouhých...