Aktuální číslo:

2025/2

Téma měsíce:

Sklo

Obálka čísla

BIOLOGIE • STANISLAV MIHULKA

 |  3. 9. 2015
 |  Vesmír 94, 473, 2015/9

FYZIOLOGIE ROSTLIN

Modelování bakteriální fotosyntézy na superpočítači

Fotosyntéza nepřestává vábit vědce a snílky. Bylo by tak skvělé mít průmysl poháněný Sluncem. Nejdřív ale musíme zjistit, jak to organismy vlastně dělají.

Klaus Schulten z Illinoiské univerzity v Urbaně-Champaigni a jeho tým zkoumají fotosyntetický aparát purpurových nesirných proteobakterií Rhodospirillum photometricum. Je s nimi těžké pořízení, vědci museli využít sílu superpočítače Titan z americké Oak Ridge National Laboratory, toho času druhého nejvýkonnějšího superpočítače světa. Dočkáme se fotosyntetických nanostrojků?

Biophysical Journal 106, 2503–2510, 2015.

Stresované rostliny reagují podobně jako živočichové

Alespoň na úrovni signálů. Tvrdí to tým Matthewa Gillihama z australské výzkumné agentury Australian Research Council (ARC).

Rostliny sice nemají nervovou soustavu, přesto ale u nich hraje v reakci na prostředí významnou roli neurotransmiter GABA, důvěrně známý od živočichů. Reakce rostlin ovládají podobné kombinace chemických a elektrických signálů jako u živočichů, konkrétní mechanismy se ale liší.

Nature Communications 6, 7879, 2015.

Nyní vidíte 25 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Biologie

O autorovi

Stanislav Mihulka

RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D., (*1973) je šéfredaktorem popularizačního webu Osel.cz. Vystudovaný biolog, kterému učarovala popularizace vědy, taje astrofyziky a magie výchovy tří nespoutaných potomků. Ve službách Slezské univerzity v Opavě popularizuje vědu.
Mihulka Stanislav

Doporučujeme

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem uzamčeno

Eva Bobůrková  |  3. 2. 2025
Přírodovědkyni Zuzaně Musilové učarovaly ryby. A to hlavně podivuhodné ryby hlubokomořské, s obrovskýma očima a strašlivými zuby. Byť mnohé z nich...
Doba skleněná

Doba skleněná uzamčeno

Obliba skla trvá už kolem 5000 let. Díky využití přírodních věd dokážeme prohloubit dosavadní poznání toho, kdy a kde se vyráběly skleněné...
Skleněný zázrak

Skleněný zázrak video

Marek Janáč  |  3. 2. 2025
Jeden z nejunikátnějších sklářských příběhů všech dob odstartovaly dvě rodinné tragédie. Leopoldu Blaschkovi z Českého Dubu zemřela na choleru...