Ekologická past na slunéčka
| 9. 7. 2015Některé druhy slunéček, jakož i jiných skupin hmyzu se každoročně slétávají na hromadná zimoviště. Je-li takovým místem vrchol kopce viditelný ze širokého okolí, kde se hmyz přes léto množí, sejdou se ho tam opravdu velké zástupy. U nás jsou takovými místy třeba sopečné kopce Českého středohoří. V skalních štěrbinách, v trsech trávy (kavylu) nebo ve vrcholové schránce najdeme od konce léta do jara stovky slunéček a ploštiček.
Takové místo k hromadnému zimování má patrně několik výhod oproti mezím dole pod kopci. Bývá tu čerstvé povětří, a tedy sušeji, tím pádem menší nebezpečí nákazy houbovými chorobami. Sejdou se zde roztroušení jedinci třeba i proto, aby si našli partnera. A hlavně, nahoře je koncem léta a začátkem jara chladněji, takže se ušetří zásoby živin v těle, když v té době není základní potrava. Než se mšice na jaře v nížině namnoží, počkají si slunéčka na zimovišti a vrhnou se na potravu, až když je jí hodně. Nepřekvapí nás tedy, že totéž slunéčko bodlákové, které u nás zimuje na 500 m vysokém Oblíku, zalétá v jižní Francii do výšky 2000 m. Toto slunéčko nalétává na „zimoviště“ často už v červenci, tedy estivohibernuje.
Také v jižním Turecku v pohoří Cimen vylétají slunéčka sedmitečná každoročně na horu Uludaz, vysokou 2273 m. Objevují se tam hromadně už v červnu, protože v té době dole pod horami začíná být moc horko a sucho a mšice mizí. Hory jsou minimálně od prosince do března pokryty sněhem. Slunéčka zde ve vlhku trpí houbovými nákazami, kterým se v jiných, méně vlhkých horách vyhýbají. A když v dubnu sníh roztaje a zbylá slunéčka osvobodí a vyšší teploty teprve v květnu dovolí slunéčkům letět dolů, je v nížině již skoro po sezoně a šance na rozmnožení nízká. Tato hora tak představuje klasický případ ekologické pasti. To, co jinde k přežití pomáhá, zde škodí. Slunéčkům by se vyplatilo, aby zimovala na svazích v nižších, teplejších polohách. Ale když ten hypsotaktický instinkt, nabádající k letu až na nejvyšší vrchol rýsující se proti obloze, je tak silný… (European Journal of Entomology 112, 41–48, 2015)
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [255,85 kB]