Krvavé finále
| 4. 6. 2015Ani sedmdesát let po konci druhé světové války ještě nevyšla na světlo všechna zvěrstva tohoto válečného konfliktu i následných divokých dnů po kapitulaci poražených armád Osy.
Dne 9. května 1945 okolo 23.15 byl na zámku Sloup v Čechách opilým vojákem Rudé armády Petrem Klimovičem Nazarenkem zastřelen hrabě Kaspar Preysing, když se snažil ochránit svoji manželku Elizabeth, rozenou Dohalskou, před znásilněním. Hraběnce se podařilo během incidentu utéci oknem. Následující ráno byl pachatel vraždy zastřelen svým velícím důstojníkem a pochován v neoznačeném hrobě. V roce 1948 byl hrob exhumován a ostatky pochovány na místním hřbitově. Nápis na náhrobku (obr. uprostřed) již pravdu uvést nesměl.
Poprava Estonců
Dne 9. května 1945 se pokusila jednotka 20. divize SS, složená z estonských dobrovolníků, projet Nymburkem na západ, ale vojáci byli zajati. Sedm jich bylo druhý den dopoledne popraveno (obr. nahoře) po krátkém lidovém soudu. Předsedal mu podporučík v záloze Stehlík, který si pak údajně sám vymínil jednoho z vojáků zastřelit jako mstu za smrt švagra Emila Schreuera, kterého několik dní předtím popravili vojáci wehrmachtu.
Farář z Pekla
Dne 6. června 1945 byl farář Anton Rührich se svastikou namalovanou na zádech hnán z Olešnice do Nového Města nad Metují (obr. dole). Důvodem Rührichova zatčení byly fotografie z východní fronty a granáty, nalezené Revoluční gardou při prohlídce fary. Obojí tam nejspíše zanechala ustupující německá vojenská jednotka, která tam nocovala.
Dne 16. června pozdě večer byl farář zavražděn v lokalitě Peklo u Nového Města nad Metují. Poté, co si musel sám vykopat hrob, jej zastřelili „na útěku“. Tělo zůstalo v mělkém hrobě do února 1946, teprve pak bylo exhumováno a převezeno do Slavoňova.
Text je ukázkou z autorovy připravované knihy „Krvavé léto“, která navazuje na právě vydanou knihu „Krvavé finále“.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [301,91 kB]