Semena, časové schránky života
Co jsou semena? Tajemné schránky života uzavřené v neméně bizarním a důvtipném hávu nazývaném plod, důmyslně přizpůsobeném k zajištění co nejsnadnějšího šíření a posléze uchycení na stanovišti a vyklíčení semene. Přežívající desítky, ba i stovky let se schopností ožít, pokud se okolní podmínky změní k lepšímu. Často nenápadná, na první pohled nezajímavá, zhusta dokonce pohledu skrytá. A přece neuvěřitelně různorodá a fascinující při pohledu zblízka.
Je leden 2006. V poradně pro veřejnost Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty klepe na dveře vysoký muž s bíbrem. Podává mi fotografii jakéhosi plodu, krásně nasvíceného na dokonale černém pozadí. Pampeliška? Něco podobného to bude, ale nažek hvězdnicovitých rostlin je bezpočet…
„Potřeboval bych název…“
„Nějakou část rostliny byste neměl?“ Podává mi 20 cm jakéhosi zcela suchého a vyběleného stonku bez listů.
Tak jinak: „A kdepak jste to utrhl?“
„Někde u cesty…“
„Že by nějaký mléč nebo locika?“ Ano, locika vydrží všechno, i v zimě se na ní pár nažek s chmýrem najde.
Za nějaký čas je tu zas: „Co jsem to vlastně vyfotil?“
A pak přijde s nápadem: „Uděláme knihu!“ Kniha Tajemství rostlin vyšla v roce 2009.
Živé konzervy
Je až neuvěřitelné, že i ze semene okrotice bílé (Cephalanthera damasonium), které váží méně než 0,5 μg, vyroste nová zelená rostlina se vším, co k ní patří. Orchideje mají nejmenší semena na světě, a vytvářejí jich obrovské množství – z jediného květu obvykle vznikne deset tisíc až dva miliony semen. Naproti tomu největší semena světa má endemická seychelská palma Lodoicea maldivica a pořádně se pronesou – jediné semeno váží téměř 20 kg. Vešlo by se do něj 40 miliard semen okrotice.