Jsou STAP-buňky opravdu „mrtvé“?
| 2. 3. 2015Japonci definitivně zlomili hůl nad STAP-buňkami,1) které byly počátkem r. 2014 vítány jako průlom v buněčné biologii. Americko-čínský tým ale popsal jev, který se vzniku dnes tak zatracovaných buněk nápadně podobá.
Vzestup a pád STAP-buněk
Objev, který se zdál na počátku roku 2014 horkým kandidátem na „průlom roku“ vyhlašovaný pravidelně redakcí časopisu Science, se změnil ve „skandál roku“2) dřív, než v redakci Science vůbec začali uvažovat, který objev si prestižní označení odnese.3) Tým v čele s mladou japonskou bioložkou Haruko Obokatovou popsal jednoduchý postup, kterým se měly specializované kožní buňky myší proměnit na nespecializované, tzv. pluripotentní4) buňky, jež se vyskytují v raných embryích.
Z pluripotentních buněk je možné vypěstovat v laboratoři jakýkoli typ specializovaných buněk. Rýsovala se tak naděje, že bude možné velmi snadno vyrábět pacientům „na míru“ například z buněk kůže buňky potřebné k léčbě. Diabetici by tak mohli získat své vlastní buňky produkující inzulin. Kardiakům by vypěstované buňky posílily srdeční svalovinu. Lidem s makulární degenerací by zachránily zrak vypěstované světločivné buňky oční sítnice.