Aktuální číslo:

2025/2

Téma měsíce:

Sklo

Obálka čísla

BIOLOGIE • Stanislav Mihulka

 |  5. 11. 2015
 |  Vesmír 94, 601, 2015/11

MOLEKULÁRNÍ GENETIKA

Nový a lepší genomový editor

Původně bakteriální genomový editor CRISPR‑Cas9, s nímž lze přepisovat genomy savců, už stihl rozpoutat divoké vášně. Feng Zhang z Broad Institute a jeho kolegové vytipovali nový editor CRISPR‑Cpf1, který je v zásadě podobný slavnému CRISPR‑Cas9, v některých důležitých vlastnostech ho ale předčí.

Badatelé intenzivně prozkoumali stovky bakterií a u dvou typů klostridií (acidaminokoků a lachnospir) objevili slibný genomový editor, který by se mohl stát odpůrcům genetického inženýrství ještě větším trnem v oku.

Cell online 25. 9. 2015.

VIROLOGIE

Obří moliviry čekají na vzkříšení

Slavný lovec velikých virů Jean-Michel Claverie z CNRS a jeho kolegové hodlají vzkřísit 30 tisíc let starý Mollivirus sibericum. Částice nového obřího viru vykopali ve zmrzlých sibiřských pustinách a k jejich vzkříšení chtějí použít měňavky, v nichž podobné viry běžně žijí.

Nebude to první oživený prehistorický virus ani první obří virus a vlastně ani první virus, k jehož oživení poslouží měňavky. Obavy, které se rozvířily kolem vzkříšení molivirů, jsou nejspíš naprosto přehnané.

PNAS 112, E5327–E5335, 2015.

Nyní vidíte 24 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Biologie

O autorovi

Stanislav Mihulka

RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D., (*1973) je šéfredaktorem popularizačního webu Osel.cz. Vystudovaný biolog, kterému učarovala popularizace vědy, taje astrofyziky a magie výchovy tří nespoutaných potomků. Ve službách Slezské univerzity v Opavě popularizuje vědu.
Mihulka Stanislav

Doporučujeme

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem uzamčeno

Eva Bobůrková  |  3. 2. 2025
Přírodovědkyni Zuzaně Musilové učarovaly ryby. A to hlavně podivuhodné ryby hlubokomořské, s obrovskýma očima a strašlivými zuby. Byť mnohé z nich...
Doba skleněná

Doba skleněná uzamčeno

Obliba skla trvá už kolem 5000 let. Díky využití přírodních věd dokážeme prohloubit dosavadní poznání toho, kdy a kde se vyráběly skleněné...
Skleněný zázrak

Skleněný zázrak video

Marek Janáč  |  3. 2. 2025
Jeden z nejunikátnějších sklářských příběhů všech dob odstartovaly dvě rodinné tragédie. Leopoldu Blaschkovi z Českého Dubu zemřela na choleru...