Úspěšná učebnice
Když se nějaká kniha dočká v průběhu 13 let svého třetího vydání, musí být velmi dobrá. A to je právě případ učebnice Farmakochemie. O druhém vydání této knihy jsem napsal: „Bude-li druhé vydání rozebráno tak rychle jako první, už aby autoři začali pracovat na třetím“ (Vesmír 87, 341. 2008/5). Zřejmě si to vzali k srdci, protože třetí vydání knihy už je na knihkupeckých pultech.
Farmakochemie je interdisciplinární obor mezi organickou chemií a biologií, studující vztahy mezi chemickou strukturou sloučenin a jejich biologickou účinností. Neustále rostoucí počet léků je právě důsledkem rozvoje tohoto vědního oboru a jeho praktického uplatnění ve farmaceutickém průmyslu. Třetí vydání knihy uvádí četná léčiva, která se nově objevila na trhu, včetně těch, která se nacházejí v konečné fázi klinického zkoušení a na trhu se v krátké době objeví.
Kniha je určena především organickým chemikům a farmaceutům ve výzkumu, vývoji a výrobě léčiv. Zajímavé informace v ní však najdou i ostatní chemici a biologové, lékaři a další přírodovědecky zaměření čtenáři. Zájem veřejnosti o léky je velmi praktický – všichni nějaké léky občas potřebujeme – ale mnozí z nás se chtějí o tom svém léku dovědět více informací, než jim poskytne příbalový leták. Jaké je jeho chemické složení a jak se vyrábí, nebo jak se dostává do místa účinku a jakým způsobem tam funguje. To všechno jsou zajímavá témata pro každého, kdo se o léčiva zajímá, a odhalení toho, jak se z chemické sloučeniny stane léčivo, je docela vzrušující čtení. Těm všem knihu vřele doporučuji.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [143,24 kB]