Bohatství národů včera a dnes
| 1. 10. 2015Otázky, proč jsou některé země bohaté a jiné chudé, proč jeden stát zažívá trvalý hospodářský růst, zatímco druhý je dlouhodobě v poklesu, či zda lze materiální blahobyt ovlivnit vhodnými politikami, zaměstnávají ekonomy přinejmenším od Adama Smithe. Jaké odpovědi na tyto otázky dává současná ekonomie?
Po druhé světové válce vznikly na Korejském poloostrově dva oddělené státy: Severní a Jižní Korea. Přestože oba tyto státy měly společnou historii a kulturu, podobné složení obyvatelstva i přibližně stejné přírodní podmínky, jejich vývoj v následujících letech byl diametrálně odlišný. Zatímco Jižní Korea zažila dynamický růst, Severní Korea se vydala cestou zvyšující se chudoby. Rozdíl v ekonomické úrovni, který mezi oběma zeměmi za půl století vznikl, názorně ilustruje snímek nočního Korejského poloostrova pořízený ze stanice ISS v roce 2014 (obr. 1): osvětlený jih výrazně kontrastuje s hlubokou tmou na severu. Co vysvětluje rozdíly v ekonomické úrovni v těchto dvou kdysi tak podobných zemích? Blíží se vývoj ostatních států spíš vývoji v Severní, nebo v Jižní Koreji?
Čtveřice faktů o hospodářském růstu
Než na tyto otázky odpovíme, podívejme se na některá data.1)
Fakt č. 1: Výrazný a trvalý hospodářský růst je záležitostí posledních přibližně 200 let (obr. 2).
Naprostou většinu své existence žilo lidstvo v chudobě. Mezi počátkem našeho letopočtu a rokem 1820 vzrostla životní úroveň v západní Evropě a USA pouze přibližně dvakrát. V následujících dvou stoletích byl však nárůst více než dvacetinásobný! Životní úroveň navíc rostla čím dál rychleji. Dobrá teorie musí být schopna odpovědět na otázku, co před 200 lety tento masivní růst nastartovalo.
Fakt č. 2: Hospodářský růst nezapočal ve všech zemích ve stejnou dobu (obr. 3).
To, že různé země začaly růst v různých okamžicích, vedlo v dlouhodobé perspektivě k tzv. „velké divergenci“, tj. k nárůstu rozdílu mezi nejbohatšími a nejchudšími zeměmi. V roce 1300 byla životní úroveň v nejbohatších zemích pětkrát vyšší než v nejchudších. V roce 1870 to bylo více než desetkrát a v roce 2010 více než stokrát. Zaměříme-li se však na vývoj v posledních padesáti letech, nepozorujeme mezi