Aktuální číslo:

2018/7

Téma měsíce:

Co kdyby…

Na co letí komáři

 |  12. 6. 2014
 |  Vesmír 93, 350, 2014/6

Za letních večerů nejednoho z nás nepříjemně překvapí rychlost a neomylnost, s jakou hejna krvežíznivých komářích samic nacházejí ta nejcitlivější místa naší pokožky. Jak to dělají? Už delší dobu se ví, že komárům v orientaci napomáhá pach našeho potu, tělesné teplo a zejména vydechovaný oxid uhličitý. Otázka, který z těchto vjemů je pro naše trapiče nejdůležitější, je ale teprve podrobována důkladnému zkoumání. Není to přitom žádná neúčelná libůstka podivínských badatelů. Četné komáří druhy roznáší mezi lidmi nebezpečné choroby typu malárie, žluté zimnice a horečky dengue. Bylo by proto výhodou vědět, jak hledají svou kořist, protože pak bychom je mohli účinněji mást.

Není tedy divu, že se při výzkumu komářího zaměřovacího systému využívají i ty nejmodernější vědecké postupy, včetně genetických manipulací. Australský tým L. B. Vosshalla nedávno vypěstoval mutanty druhu Aedes egyptii, kterým na čelistních makadlech chybí receptor oxidu uhličitého (označovaný Gr3). Všechny samozřejmě zajímalo, jak si tato zvířátka při hledání potravy povedou ve srovnání se svými normálními příbuznými.

Nyní vidíte 34 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Parazitologie
RUBRIKA: Glosy

O autorovi

Petr Zouhar

RNDr. Petr Zouhar, Ph. D., (*1985) je absolventem Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Na Stockholmské univerzitě se v současnosti zabývá zejména metabolismem tukové tkáně a s tím spojenou problematikou obezity a diabetu.
Zouhar Petr

Doporučujeme

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Ondřej Vrtiška  |  16. 7. 2018
Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi se seznámili v laboratoři. A nebylo to naposledy, co zaujetí pro organickou chemii ovlivnilo jejich životy i mimo...
Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

John Smellie  |  16. 7. 2018
Antarktida je rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. Funguje jako obří...
Ztracený potápník

Ztracený potápník uzamčeno

Josef Lhotský  |  16. 7. 2018
„Konference jsou od toho, abys tam navazoval styky a chlastal,“ řekl mi kdysi… — Povídka proplétající osudy tří velkých postav biologie.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné