Aktuální číslo:

2017/12

Téma měsíce:

Kontakty

Hadronová terapie

 |  12. 6. 2014
 |  Vesmír 93, 318, 2014/6

Hadronová terapie se začala vyvíjet již v třicátých letech minulého století. Vynálezce prvního urychlovače částic Ernest Orlando Lawrence (cyklotron v roce 1932) si celkem záhy uvědomil aplikační potenciál svého vynálezu v lékařství a již v roce 1938 jeho matka podstoupila úspěšnou léčbu ozařováním pomocí cyklotronu. Lékařský potenciál ozařování byl znám už Wilhelmu C. Röntgenovi, který v roce 1895 objevil X-záření, jak je tehdy nazval, a jen o rok později byla publikována kniha popisující aplikace tohoto záření v lékařství. Ostatně léčebné využití Röntgenova objevu bylo v roce 1901 hlavním zdůvodněním první udělené Nobelovy ceny za fyziku.

V čem se ozařování hadrony liší od ozařování paprsky gama, které se používají už poměrně dlouho? Rozdíly jsou fyzikální. To, jak se záření chová při průchodu hmotou, a tedy také v těle pacienta, velmi silně závisí na hmotnosti částic samotného záření. Zatímco protony jsou z tohoto pohledu těžké částice, rentgenové záření i paprsky gama jsou záření elektromagnetické, tedy fotony, a ty mají nulovou hmotnost. Proto se fotony rentgenového i gama záření stále pohybují v daném prostředí rychlostí světla, i když v nepružných rozptylech ztrácejí energii. Naproti tomu hmotné částice ionizací svého okolí rychlost ztrácejí, až se nakonec zbrzdí úplně. Právě v tom spočívá přednost protonového ozařování nádoru: Velikost ionizace je navíc nepřímo úměrná rychlosti částice a ionizací dochází k poškození tkáně.

Nyní vidíte 64 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Fyzika
RUBRIKA: Glosy

O autorech

Jan Řídký

Zdeněk Doležal

Doporučujeme

Jak si delfíni ucpávají uši

Jak si delfíni ucpávají uši audio

Jaroslav Petr  |  17. 12. 2017
Hluk v mořích a oceánech produkovaný člověkem ohrožuje kytovce. Může je dočasně ohlušit nebo jim trvale poškodit sluch. Nově objevený fenomén by...
Tajemná sůva šumavská

Tajemná sůva šumavská

Jan Andreska  |  17. 12. 2017
Byl vyhuben a vrátil se. Na Šumavu lidskou snahou a do Beskyd vlastním přičiněním. Puštík bělavý teď žije opět s námi, ale ohrožení trvá.
Hmyz jako dokonalý létací stroj

Hmyz jako dokonalý létací stroj

Rudolf Dvořák  |  4. 12. 2017
Hmyz patří k nejdokonalejším a nejstarším letcům naší planety. Jeho letové schopnosti se vyvíjely přes 300 milionů let a předčí dovednosti všech...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné