Aktuální číslo:

2025/4

Téma měsíce:

Prázdno

Obálka čísla

Věda již neexistuje, existují pouze vědy

 |  10. 4. 2014
 |  Vesmír 93, 191, 2014/4

Mnozí ještě pamatujeme bezmeznou důvěru našich babiček k novinám či k televizi. „Musí to být pravda, když to psali v novinách, říkali v rozhlase či televizi“. Při četbě knih Bena Goldacra Bad ScienceBad Pharma jsem si tuto důvěru mnohokrát vybavil.4) Problém není se zjevnými a jednoduchými podvody. Velmi dobře chápu Goldacrovo rozčilení, když podvodníci používají nejrůznější „ikony vědy“,5) aby se vědou zaštítili. Chápu také Goldacrovo obvinění žurnalistů, že — ať už z nedostatku času nebo z lenosti či ignorance — se problémům nevěnují hlouběji.

Situace se zkomplikuje, když dva respektovaní vědci jednoho oboru budou mít protichůdný názor na stejnou otázku. Nemělo by nás to vyvádět z míry a není nutno obviňovat jednoho z nich nebo oba ze špatných úmyslů (jak se kdysi stalo např. dánskému statistikovi B. Lomborgovi). Nepříjemné to je pro všechny, kdo od vědy očekávají jednoduché a definitivní odpovědi na složité otázky. Před více než 60 lety John Steinbeck napsal:

„Starý Sam Hamilton to předvídal. Říkal, že doba univerzálních filozofů minula. Objem poznání tak narostl, že je jeden člověk nestačí obsáhnout. Sam předvídal dobu, kdy bude jednotlivec znát jenom jeden malý zlomek, ale ten bude znát důkladně.“

„Třeba o tolik narostlo poznání, a třeba se taky o tolik zmenšili lidé,“ řekl Lee. „Od toho, jak pořád klečí, aby viděli atomy, scvrkla se jim třeba na atom i duše. Třeba je takový odborník jenom zbabělec, který se bojí vyhlédnout ze své klícky. A představte si, oč každý odborník přichází – o celý svět za svou ohrádkou.“

Na východ od ráje, Odeon, Praha 1984, s. 552

Poznámky

4) Obě knihy vyšly v roce 2013 česky v nakladatelství CPress pod názvy Prolhaná vědaZkorumpovaná farmacie.

5) To mohou být i vědecké termíny v nesmyslných kontextech.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Věda a společnost
RUBRIKA: Úvodník

O autorovi

Ivan Boháček

Mgr. Ivan Boháček (*1946) absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze. Do roku 1977 se zabýval v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského molekulovou spektroskopií, do roku 1985 detektory ionizujících částic v pevné fázi v Ústavu pro výzkum, výrobu a využití radioizotopů. Spolu s Z. Pincem a F. Běhounkem je autorem knihy o fyzice a fyzicích Newton by se divil (Albatros, Praha 1975), a se Z. Pincem pak napsali ještě knihu o chemii Elixíry života a smrti (Albatros, Praha 1976). Ve Vesmíru působí od r. 1985.
Boháček Ivan

Doporučujeme

Rostliny vyprávějí o lidech

Rostliny vyprávějí o lidech

Ondřej Vrtiška  |  31. 3. 2025
V Súdánu už dva roky zuří krvavá občanská válka. Statisíce lidí zahynuly, miliony jich musely opustit domov. Etnobotanička a archeobotanička Ikram...
O prázdnech v nás

O prázdnech v nás uzamčenovideo

Jan Černý  |  31. 3. 2025
Naše tělo je plné dutin, trubic a kanálků. Malých i velkých. Některé jsou zaplněné, jiné prázdné, další jak kdy. V některých proudí tekutina, v...
Nejúspěšnější gen v evoluci

Nejúspěšnější gen v evoluci

Eduard Kejnovský  |  31. 3. 2025
Dávno před vznikem moderních forem života sváděly boj o přežití jednodušší protoorganismy, z počátku nejspíše „nahé“ replikující se molekuly...