Outloň jest podoben hadu
| 13. 2. 2014Na rozdíl od obojživelníků a plazů prosáklých různými jedy existuje jen málo druhů jedovatých ptáků a savců. Obecně je známá jedovatost samců ptakopyska (ostruha na zadní noze), méně známo však je, že podobné orgány mají i ježury a paježury. Rejsci a štětinatci tvoří jedovaté sekrety v podčelistních žlázách. Za prudce jedovatého pak můžeme považovat i skunka.
Teprve nedávno se začala objasňovat jedovatost poloopice outloně. Outloni mají v loketní jamce modifikované žlázy, které produkují jedovatý sekret. Outloni tento olejovitý sekret olizují a mísí se slinami, načež jej nanášejí na srst sobě nebo mláďatům. Také mohou útočníka kousnout tlamičkou plnou jedovatých slin. Bez aktivace slinami je samotný sekret málo účinný. Malé savce může outloní jed zabít, člověk pak dostane silnou alergickou reakci až anafylaktický šok. Sekret outloňů totiž obsahuje mimo jiné bílkoviny pospojované disulfidickými můstky podobné heterodimeru sekretoglobinu Fel-d1. To je hlavní kočičí alergen.
Tým britských, indonéských a australských primatologů si dále všímá některých morfologických a behaviorálních vlastností outloňů, které mají připomínat hady, a varovat tak případného útočníka. Hady prý outloni připomínají některými pohyby, syčením, čárou na hřbetě i brýlemi kolem velkých očí. Už od miocénu se outloni v jihovýchodní Asii vyskytují společně s kobrami. Šlo by tedy o dost kuriózní případ mülleriánského či semibatesovského mimikry. Samotný sekret odpuzuje tygry, medvědy a další šelmy. Naproti tomu orangutani, převážně vegetariáni, ale známí jako příležitostní predátoři outloňů, na sekret nereagovali. Sekret zabíjí pijavky za čtyři minuty. Však také všichni outloni a loriové mají podezřele málo ektoparazitů. Outloni se rovněž snadno pokoušou mezi sebou, zvlášť v době páření. Rány se nehojí, nýbrž nekrotizují a hnisají.
Outloní jedovatost je známá po staletí v domorodém vyprávění v celé jihovýchodní Asii. Indonéští překupníci zvířat outloňům trhají přední zuby, aby neohrozili budoucího majitele chlupatého miláčka. Většinou se ale domorodci domnívají, že jedovatá je outloní krev. (Journal of Venomous Animals and Toxins including Tropical Diseases 19, 21, 2013)
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [274,87 kB]