Výzkumné centrum NTIS otevřelo svou novou budovu
11. 12. 2014V areálu Západočeské univerzity v Plzni na Borech byla v pátek 19. září 2014 za přítomnosti místopředsedy vlády ČR pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka a dalších významných hostů slavnostně otevřena nová budova výzkumného centra Fakulty aplikovaných věd „NTIS – Nové technologie pro informační společnost“.
Výzkumné centrum NTIS bylo vybudováno především díky finanční podpoře Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, prioritní osy 1 – Evropská centra excelence. Po vybavení pracoven a laboratoří centra špičkovým přístrojovým vybavením a nejmodernějšími technologiemi za téměř 200 mil. Kč najde v centru zázemí více než 270 vědců a výzkumníků, kteří naplno zahájí svou činnost od ledna 2015, kdy centrum vstoupí do své provozní fáze. Menší křídlo nové budovy, které vzniklo v rámci projektu Centrum technického a přírodovědného vzdělávání a výzkumu, pak bude sloužit pro výuku technických a přírodovědných oborů.
V centru NTIS pracují odborníci v pěti vzájemně kooperujících výzkumných programech. Mezi výzkumná zaměření, kterým se věnují specialisté na kybernetické systémy, patří např. automatické řízení strojů a procesů, inteligentní rozhodování, průmyslová diagnostika nebo řečové technologie. Právě jejich systém pro automatické titulkování živých televizních pořadů již řadu let využívá např. Česká televize.
Rovněž je možné se zde setkat s experty na moderní informační a komunikační technologie nebo odborníky na mechaniku, kteří umějí navrhovat inteligentní vícevrstvé materiály s požadovanými unikátními vlastnostmi nebo modelovat biologické tkáně a orgány.
V laboratořích centra pracuje na svých výzkumech také skupina fyziků, kteří pomocí plazmových technologií dokážou na běžných materiálech vytvořit tenkovrstvé povlaky, a přidat jim tak nové a speciální vlastnosti. Takové materiály pak mohou být např. vysoce teplotně odolné nebo vykazovat samočisticí nebo antibakteriální aktivitu.
Důležitou roli mezi vědci centra mají matematikové, kteří poskytují podporu ostatním výzkumným programům a pomocí matematického modelování dovedou např. zvýšit užitné vlastnost vodních turbín nebo optimalizovat ukládání palivových článků v atomových elektrárnách. V neposlední řadě je v centru NTIS zaměstnán i tým geomatiků, který na svých výzkumech spolupracuje např. s Evropskou kosmickou agenturou nebo se podílí na budování evropského navigačního družicového systému Galileo.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [266,29 kB]