Včelí jed ničí virus HIV a brání jeho šíření
| 11. 7. 2013Včelí jed, který je pestrou směsicí biologicky aktivních látek, vykazuje mimo jiné také antibakteriální a antivirovou aktivitu. Zejména melittin, peptid o 26 aminokyselinách, který narušuje biologické membrány tím, že je proděraví (J. Comput. Chem. 2013 Apr 11. DOI: 10.1002/jcc.23282), je v tomto směru velmi účinný. Tímto mechanismem narušuje i vnější strukturu viru HIV a deaktivuje jeho schopnost infikovat buňku. Další z biologicky účinných komponent včelího jedu, fosfolipáza A2, blokuje vstup viru HIV do hostitelské buňky (J. Clin. Invest. 104, 611, 1999/5).
Praktickému využití včelího jedu s virem HIV bránil fakt, že účinek melittinu není omezen jen na vnější membránu viru HIV, ale na všechny buněčné membrány. Výzkumným pracovníkům Washingtonovy univerzity v St. Louis se podařilo připravit melittin navázaný na nanočástice, které jsou menší než virus HIV. Takto modifikovaný melittin se dokáže vyhnout zdravým buňkám a poškozuje jen obal viru HIV (Antivir. Ther. 18, 95, 2013/1). Melittin v nanočásticích se spojí s obálkou viru, vytvoří v ní trhliny a nakonec ji z viru strhne. Takto poškozený virus ztrácí schopnost napadat hostitelskou buňku.
Vědci chtějí vyvinout vaginální gel, který by bránil šíření HIV. Domnívají se, že v oblastech, kde se HIV vyskytuje ve velké míře, mohli by lidé používat tento gel jako preventivní opatření a ochranu před primární nákazou. Ve hře je také vývoj nitrožilně podávaného přípravku pro ty, kteří již byli infikováni. V současné době je nakaženo virem HIV asi 40 milionů lidí, z nichž většina žije v subsaharské Africe. Přes tři miliony postižených jsou mladší 15 let. Po celé zeměkouli se nakazí virem HIV kolem sedmi tisíc lidí denně.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [248,35 kB]