Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2

Aktuální číslo:

2024/12

Téma měsíce:

Expedice

Obálka čísla

Planeta ledu a ohně

 |  11. 7. 2013
 |  Vesmír 92, 400, 2013/7

Merkur je planeta plná extrémů. Na přivrácené straně ke Slunci je povrchová teplota tak vysoká, že by se zde roztavilo olovo. Naopak na odvrácené straně teplota dosahuje zhruba –170 °C.

V blízkosti severního pólu planety se nacházejí krátery s permanentním stínem. A právě zde již před 20 lety radarová měření z radioteleskopu umístěného v blízkosti portorického Areciba odhalila oblasti, které výrazně odrážely radarový paprsek. Na základě těchto měření se usuzovalo, že by se v této části planety mohl nacházet vodní led o tloušťce asi 10 až 20 cm. Problém byl ovšem v tom, že stejný radarový obraz bychom získali například i od vrstvy síry. Proto se na tuto oblast zaměřila sonda Messenger, která se od března 2011 nachází na oběžné dráze Merkuru. 

První měření, které mělo buď potvrdit, nebo vyvrátit domněnku o přítomnosti vodního ledu v blízkosti severního pólu planety, provedl neutronový spektrometr. Přístroj skutečně zaznamenal přítomnost vyššího množství vodíku. Další měření provedl výškoměr MLA (Mercury Laser Altimeter), který dokonale zmapoval povrch v okolí severního pólu planety. Měřil také odrazivost povrchu v blízké infračervené části elektromagnetického spektra a tím určoval teplotu povrchu. Výsledky poskytly vědcům důkaz přítomnosti vodního ledu na severním pólu Merkuru. Na základě pozorování jsou světlé (ledové) skvrny v kráterech obklopeny tmavším materiálem o tloušťce asi 10 cm. Vrstva tmavého materiálu pohlcuje více slunečního záření než vrstva ledu, na kterém leží, a tím ji izoluje.

Otázkou stále zůstávalo, kde se na Merkuru vzala voda. Jedna z hypotéz říká, že ji na planety, Merkur nevyjímaje, mohly dopravit komety. Měření ukazují, že výše zmiňovaná tmavá vrstva je tvořena uhlovodíky, které mohou pocházet z jader komet nebo asteroidů.

Obrázky

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Astronomie a kosmologie
RUBRIKA: Glosy

O autorovi

Štěpán Ledvinka

Mgr. Štěpán Ledvinka, Ph.D., (*1974) studoval fyziku a astrofyziku na Přírodovědecké fakultě MU. V nakladatelství Didaktis má na starosti tvorbu učebnic matematiky a fyziky.

Doporučujeme

Pěkná fotka, nebo jen fotka pěkného zvířete?

Pěkná fotka, nebo jen fotka pěkného zvířete?

Jiří Hrubý  |  8. 12. 2024
Takto Tomáš Grim nazval úvahu nad svou fotografií ledňáčka a z textové i fotografické části jeho knihy Ptačí svět očima fotografa a také ze...
Do srdce temnoty

Do srdce temnoty uzamčeno

Ladislav Varadzin, Petr Pokorný  |  2. 12. 2024
Archeologické expedice do severní Afriky tradičně směřovaly k bývalým či stávajícím řekám a jezerům, což téměř dokonale odvádělo pozornost od...
Vzhůru na tropický ostrov

Vzhůru na tropický ostrov

Vojtěch Novotný  |  2. 12. 2024
Výpravy na Novou Guineu mohou mít velmi rozličnou podobu. Někdo zakládá osadu nahých milovníků slunce, jiný slibuje nový ráj na Zemi, objevuje...