Lidská mláďata
| 7. 3. 2013Lidská mláďata jsou v porovnání s ostatními primáty poměrně bezmocná a na první pohled jaksi nedovyvinutá. Vysvětlení tohoto jevu tradičně nabízí „hypotéza porodního dilematu“.
Vychází z toho, že v lidské evoluci došlo oproti našim nejbližším příbuzným k dvěma výrazným změnám, a to ke zvětšení mozku a k pohybu po dvou končetinách, tedy bipedii. To s sebou přineslo protichůdné požadavky na lidské tělo. Větší mozek v dospělosti vede ke zvětšení mozku i u mláďat, která pak potřebují dostatečně velký porodní kanál. Na druhou stranu velký porodní kanál, a tedy široká pánev, komplikuje bipední pohyb. Podle hypotézy porodního dilematu má tento stav následující důsledky: poměrně komplikovaný porod a mládě rodící se poněkud předčasně, protože kdyby zůstalo ještě déle, už by neprošlo úzkým porodním kanálem. Limitujícím faktorem pro délku těhotenství u člověka by tedy měla být velikost pánve.
Tato hypotéza se stala velmi populární nepochybně i proto, že spojuje hned několik jedinečných či pozoruhodných znaků člověka: chůzi po dvou končetinách, velký mozek, těžký porod, bezmocná mláďata a pohlavní dimorfismus lidské pánve.