Transplantace DNA do vajíček je etická
| 7. 2. 2013Mitochondrie čili vlastně endosymbiotické bakterie jsou sice skvělé vnitrobuněčné továrny na energii, občas se ale porouchají. Jejich vlastní bakteriální DNA může zmutovat a nastane problém, často velmi ošklivý. Navenek se projeví třeba jako degenerativní onemocnění mozku či svaloviny, popřípadě porucha ledvin nebo endokrinních žláz. Vzhledem k tomu, že lidské děti dědí mitochondrie od matky, mohou od ní zdědit i případné mitochondriální poruchy. Co s tím?
V dnešní době už máme technologie, s nimiž můžeme porouchané mitochondrie opravit. Jednou z možností je šikovnou manipulací nahradit poškozenou mitochondriální DNA matky ve vajíčku fungující verzí od jiné ženy. Výsledné embryo pak obsahuje genetický materiál trojího původu, a má tedy vlastně tři rodiče. Je to proti přírodě?
Určitě ano, i když v organismech se občas dějí podivuhodné věci a spontánní vznik podobné záležitosti nemůžeme nikdy zcela vyloučit. Nicméně v britském nezávislém etickém panelu Nuffield Council on Bioethics převládlo mínění, že zhruba 0,1 % DNA, kterou by takto léčené dítě získalo od dárkyně, je natolik zanedbatelné, že není důvod oficiálně mluvit o třetích rodičích a hluboce řešit etická dilemata. Pokud vše dobře dopadne, tak by britská vláda mohla léčebnou transplantaci mitochondriální DNA do vajíček schválit na jaře 2013.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [287,09 kB]