Aktuální číslo:

2018/7

Téma měsíce:

Co kdyby…

Kdy začal pračlověk používat koření?

 |  5. 12. 2013
 |  Vesmír 92, 661, 2013/12

Používání koření při kuchyňské úpravě jídel je určitě věc velmi stará, ale kdy přesně lidé začali jídlo kořenit, je záhadou. Odborník na tuto problematiku, Oliver Craig z univerzity v Yorku ve Velké Británii říká: „Koření roste ve volné přírodě jako součást flóry. Pokud jsou zjištěny botanické zbytky koření na místě nálezu, je obtížné rozhodnout, zda byly skutečně použity v potravinách.“ Takže i když byla v Izraeli nalezena semena koriandru stará 23 tisíc let, nemůžeme si být jisti, že byla použita k aromatizaci potravin.

Rozborem zbytků potravin v hrncích starých 6 tisíc let (z nalezišť v Dánsku a Německu) bylo nyní prokázáno, že v nich bylo vařeno maso a ryby spolu se semeny česnáčku lékařského (Alliaria petiolata). Tato rostlina má výraznou pikantní chuť, ale minimální výživnou hodnotu. Je proto pravděpodobné, že byla do jídla přidána ke zlepšení chuti, nikoliv zvýšení výživné hodnoty. To by svědčilo o tom, že koření k ochucování potravin bylo používáno mnohem dříve, než dokládají záznamy o jeho dovozu do Evropy.

PLoS One, DOI: 10.1371/journal.pone.0070583

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Archeologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Jiří Patočka

Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc., (*1939) vystudoval chemii a fyziku na PřF MU v Brně. Je profesorem toxikologie na Zdravotněsociální fakultě JU v Českých Budějovicích a emeritním profesorem Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. Je autorem knih Vojenská toxikologie (2004), Nutricní toxikologie (2008), spoluautor knih Doba jedová 1 a 2 (2011, 2012) a dalších.

Doporučujeme

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Ondřej Vrtiška  |  16. 7. 2018
Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi se seznámili v laboratoři. A nebylo to naposledy, co zaujetí pro organickou chemii ovlivnilo jejich životy i mimo...
Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

John Smellie  |  16. 7. 2018
Antarktida je rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. Funguje jako obří...
Ztracený potápník

Ztracený potápník uzamčeno

Josef Lhotský  |  16. 7. 2018
„Konference jsou od toho, abys tam navazoval styky a chlastal,“ řekl mi kdysi… — Povídka proplétající osudy tří velkých postav biologie.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné