Aktuální číslo:

2018/7

Téma měsíce:

Co kdyby…

Jak lovil vakovlk?

 |  5. 12. 2013
 |  Vesmír 92, 659, 2013/12

Při vhodném mezidruhovém srovnání způsobu života a morfologie daných druhů lze s pomocí určitých morfologických znaků odhadnout fungování vyhynulých či vyhubených zástupců, pokud jsme o nich nestačili shromáždit dostatek informací. U australského vakovlka se diskutuje, zda kořist štval, jako třeba vlk, nebo se k ní co nejvíce přiblížil a pak ve vhodný okamžik vystartoval k útoku, jako třeba kočkovité šelmy. V tomto směru je zajímavé označení vakovlka v angličtině nebo češtině, protože bývá označován jako „tasmánský tygr“ nebo „vačnatý vlk“ (= v češtině vakovlk). Detailní srovnání pažních kostí naznačuje, že vakovlk lovil spíše „kočičím“ způsobem, podle toho se autorům studie zdá příznačnější označovat vakovlka jako „tasmánského tygra“ (Tasmanian tiger).

Biology Letters, DOI: 10.1098/rsbl.2011.0364, 2011

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Zoologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Jan Robovský

RNDr. Jan Robovský, Ph.D., (*1980) se věnuje na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity evoluci savců a jejich ochraně. Od roku 2011 je externím vědeckým pracovníkem Zoo Liberec, kde kromě jiného koordinuje odbornou Komisi pro ovce a kozy (Caprini) při Unii českých a slovenských zoologických zahrad.
Robovský Jan

Doporučujeme

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Ondřej Vrtiška  |  16. 7. 2018
Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi se seznámili v laboratoři. A nebylo to naposledy, co zaujetí pro organickou chemii ovlivnilo jejich životy i mimo...
Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

John Smellie  |  16. 7. 2018
Antarktida je rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. Funguje jako obří...
Ztracený potápník

Ztracený potápník uzamčeno

Josef Lhotský  |  16. 7. 2018
„Konference jsou od toho, abys tam navazoval styky a chlastal,“ řekl mi kdysi… — Povídka proplétající osudy tří velkých postav biologie.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné