Hlavonožci tisíce tváří
| 10. 1. 2013Hlavonožci představují velmi rozmanitou skupinu živočichů obývající všechny oceány ve všech hloubkách. Žijí jen ve slaných nebo brakických vodách, čistě sladkovodní druhy neexistují.
Jsou to predátoři s výborným zrakem, vybavení účinnými zbraněmi v podobě zobáků, jedovatých slin a přísavných ramen.
Chobotnice imitátor
V roce 1998 byla u pobřeží tropického ostrova Sulawesi objevena podivná proužkovaná chobotnice. Podle své schopnosti napodobovat ostatní mořské organismy dostala jméno Thaumoctopus mimicus. Její ramena dosahují rozpětí až 40 cm, samotné tělo je velké pouhých 6 cm. Dokáže napodobit minimálně 15 jiných živočichů – mimo jiné i jedovaté perutýny, mořské hady, trnuchy, sasanky, strašky, hvězdice, kraby, mlže, platýze, a dokonce i medúzy. Napodobování je opravdu dokonalé. Na první a mnohdy ani na druhý pohled netušíte, že je před vámi chobotnice. Při napodobování používá nejen barvoměnu, ale také se přizpůsobuje celým tvarem těla a postavením ramen. Hlavonožci často dokonale splývají s prostředím a využívají skvělou barvoměnu, přesto je tento druh chobotnice první, u kterého pozorujeme napodobování jiných živých tvorů. Mnohdy bývá zaměňována s chobotnicí druhu Wunderpus photogenicus, také nedávno objevenou v Indonésii, která má poněkud jiné zbarvení a je aktivní za soumraku.
V kokosu se bydlí nejlépe
O inteligenci a vynalézavosti hlavonožců nemůže být sporu. Nejenže dokážou splynout s prostředím, ba dokonce napodobit jiné zvíře. Pro své bezpečí umějí využívat i různé předměty. Využívání drobných dutých předmětů jako úkrytu je pro chobotnice typické. Také nevelká dvaceticentimetrová chobotnička Amphioctopus marginatus využívá kousky kokosových ořechů, lastury, ba i úlomky plastů a staví si z nich útočiště. Na rozdíl od svých příbuzných je ochotna nosit úkryt stále s sebou.