Aktuální číslo:

2018/7

Téma měsíce:

Co kdyby…

Temné galaxie z raného vesmíru

 |  1. 11. 2012
 |  Vesmír 91, 619, 2012/11

V dnešní době je běžné, že dalekohledy hledí hluboko do dávného vesmíru. Lidé od soustavy dalekohledů Very Large Telescope (VLT), která se nachází v Chile v Atacamské poušti na Cerro Paranal (2635 m) a je provozovaná Evropskou jižní observatoří, se s pomocí zařízení spektrografu FORS2 nedávno podívali opravdu hodně daleko a našli tam pozoruhodné temné galaxie o hmotnosti kolem jedné miliardy Sluncí, které astronomové doposud jenom předvídali. Jsou to vlastně nejspíš embryonální zárodky dnešních galaxií, nacpané mezihvězdným plynem, ale prakticky beze hvězd. Proto je velice obtížné je najít.

Sebastiano Cantalupo z Kalifornské univerzity v Santa Cruz a jeho kolegové ovšem použili rafinovanou lest a zaměřili se na oblast oblohy, kterou z pradávných časů prozařuje extrémně jasný kvasar HE 0109-3518. Jeho záření nutí vodík v temných galaxiích vyzařovat ultrafialové (fluorescenční) paprsky, které vzhledem k rozpínání našeho vesmíru pozorujeme jako viditelné fialové světlo. Neviditelné pravěké galaxie se tak stávají objevitelnými. Po několika letech marných pokusů astronomů Cantalupo a spol. našli ve vzdálenosti několika milionů světelných roků od zmíněného kvasaru stovku zajímavých plynných objektů, mezi nimiž nakonec vytipovali 12 nejlepších kandidátů na temné galaxie. Vše by mohl rokem 2013 počínaje potvrdit nově nainstalovaný spektrograf VLT jménem MUSE. (Royal Astronomical Society News, 11. 7. 2012)

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Astronomie a kosmologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Stanislav Mihulka

RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D., (*1973) je šéfredaktorem popularizačního webu Osel.cz. Vystudovaný biolog, kterému učarovala popularizace vědy, taje astrofyziky a magie výchovy tří nespoutaných potomků. Ve službách Slezské univerzity v Opavě popularizuje vědu.
Mihulka Stanislav

Doporučujeme

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Ondřej Vrtiška  |  16. 7. 2018
Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi se seznámili v laboratoři. A nebylo to naposledy, co zaujetí pro organickou chemii ovlivnilo jejich životy i mimo...
Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

John Smellie  |  16. 7. 2018
Antarktida je rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. Funguje jako obří...
Ztracený potápník

Ztracený potápník uzamčeno

Josef Lhotský  |  16. 7. 2018
„Konference jsou od toho, abys tam navazoval styky a chlastal,“ řekl mi kdysi… — Povídka proplétající osudy tří velkých postav biologie.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné