V přeplněném světě není místo pro velké ptáky
| 14. 7. 2011Drop černohlavý (Ardeotis nigriceps) je jedním z největších druhů ptáků světa. Měří až metr na výšku a váží kolem 15 kg. Nyní byl nově zařazen mezi kriticky ohrožené druhy, tedy do nejvyšší kategorie ohrožení, neboť jeho populace čítá již jen posledních 250 jedinců. Kdysi byl rozšířen po travnatých stepích Indie a Pákistánu, ale nyní přežívá na malých a izolovaných ostrůvcích zbývajícího původního prostředí. Příčinou drastického snížení početních stavů je lov, rušení, ztráta přirozeného prostředí a fragmentace krajiny.
Jiným druhem na pokraji vyhynutí je trupiál Icterus northropi. Patří mezi vlhovcovité, žije ve starých lesích jediného ostrova Andros v Bahamském souostroví a hnízdí v korunách kokosových palem. Byl taktéž nově zařazen mezi kriticky ohrožené. Nedávný průzkum odhadl populaci tohoto nádherného černožlutého ptáka na pouhých 180 jedinců. Na prudkém snížení počtu se podepsala náhlá choroba palem, likvidující hnízdní prostředí. Navíc se na ostrov rozšířil vlhovec modrolesklý (Molothrus bonariensis), hnízdní parazit kladoucí vejce do hnízd jiných druhů podobně jako naše kukačka.
Letos přinesla aktualizace Červeného seznamu celkový počet 1253 ohrožených druhů, což znamená alarmujících 13 % všech světových ptáků. Jen za poslední rok přibylo na seznamu ohrožených druhů dalších 13 ptáků. Pro mnoho z nich vypadá situace bezútěšně, avšak u několika druhů se díky ochranářské práci podařilo jejich osud zvrátit. Příkladem může být čírka campbellská (Anas nesiotis), kterou se podařilo navrátit na novozélandské Campbellovy ostrovy, nebo poštolka jižní (Falco naumanni), která si polepšila z kategorie „zranitelná“ do kategorie „málo dotčená“.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [353,72 kB]