Ptáčkař, nebo ornitolog?
Pan docent Grim se rozohnil nad tím, že někdo, dokonce nějaká nevědecká nula, může být nazývána ornitologem. Budiž, každý má právo na názor, a nemám velký problém takový názor akceptovat, i když si myslím, že mířil trochu mimo.
V různých oborech lidské činnosti jsou přece také zapálení amatéři, kterým se říká stejně jako pravým vědcům, např. amatérští astronomové, speleologové apod., a nikdo se nad tím nepozastavuje. Domnívám se dokonce, že při dobrých vztazích mezi vědci a amatéry vede jejich spolupráce ke kvalitním výsledkům. Obecně tedy v takových konkrétních oblastech vědy (nebo spíše vědění) problém ve vymezování velkého rozdílu mezi vědci a zapálenci nevidím, zřejmě proto, že si nemyslím, že příliš ovlivňuje veřejnost. Žijeme totiž v mediální době a ovlivňování veřejnosti je mimořádně důležité.
Kde však problém ve správném vymezení vědců a amatérů vidím, a to problém zásadní právě proto, že velmi ovlivňuje veřejnost, je oblast ekologie. Kdo z „ekologů“, kteří dnes a denně komentují téměř jakékoli dění a často šíří poplašné zprávy, je studovaný ekolog? Vsadím se, že nikdo. A zelená barva hýbe světem, vedena neuměteli a samozvanci...
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [189,95 kB]