Aktuální číslo:

2018/12

Téma měsíce:

Jednotky SI

Ochrana v kolektivu

 |  5. 5. 2011
 |  Vesmír 90, 257, 2011/5

Drobní planktonní bičíkovci rodu Alexandrium jsou pro mnohé organismy zdrojem potravy. Produkují ale toxin, jež sice není nebezpečný přímo pro drobné korýše, kteří jsou predátory bičíkovců, ale může způsobit vážné problémy dalším organismům v potravním řetězci. Ryby, které pozřou korýše s vysokými koncentracemi toxinu v těle, mohou onemocnět nebo uhynout. Zdá se tedy, že toxin alexandrií je sice nebezpečný pro mnohé organismy, ale svým nositelům v soutěži o přežití mnoho nepomáhá. Bičíkovci druhu Alexandrium tamarense proto vyvinuli zajímavou obranu před predátory. Vytvářejí řetízky, v nichž jsou jednotlivé buňky pospojovány do útvaru, který je příliš velký, než aby ho korýši dokázali pozřít. Tvorba větších objektů spolu se zpomaleným pohybem má i další efekt – drasticky snižuje početnost, takže kořist pro predátory téměř zmizí. (PNAS, doi: 10.1073/pnas.1011870108)

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Biologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Pavel Hošek

Mgr. Pavel Hošek (*1968) vystudoval parazitologii a entomologii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Spolupracuje na projektu expedice LEMURIA, který mimo jiné vyústil do mnoha cest na Madagaskar. Zajímá se o vše, co s Madagaskarem souvisí. Z malgaštiny a dalších jazyků přeložil tradiční merinskou poezii (Dotek prolétajícího motýla, 2003) a madagaskarské mýty, legendy a pohádky (Rohatý král, 2003). Napsal také Dějiny Madagaskaru (2011).
Hošek Pavel

Doporučujeme

Poprask kolem dvojčat, prvních dětí s editovaným genomem

Poprask kolem dvojčat, prvních dětí s editovaným genomem

Jaroslav Petr  |  13. 12. 2018
V čem udělali čínští soudruzi chybu? Čínský experiment odstartoval genetické vylepšování lidstva bezpříkladně zpackaným způsobem.
Tanec mezi pravděpodobnostmi

Tanec mezi pravděpodobnostmi

Ondřej Vrtiška  |  3. 12. 2018
Forenzní genetička Halina Šimková donedávna v Kriminalistickém ústavu Praha analyzovala DNA a pomáhala odhalovat vrahy, násilníky a zloděje. To ji...
Sedm základních kamenů

Sedm základních kamenů

Ivan Boháček  |  3. 12. 2018
Začalo to metrem. Ve dnech, kdy jde toto číslo Vesmíru do tiskárny, probíhá ve Versailles 26. konference pro váhy a míry (CGPM, Conférence...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné