Aktuální číslo:

2017/12

Téma měsíce:

Kontakty

Ochrana v kolektivu

 |  5. 5. 2011
 |  Vesmír 90, 257, 2011/5

Drobní planktonní bičíkovci rodu Alexandrium jsou pro mnohé organismy zdrojem potravy. Produkují ale toxin, jež sice není nebezpečný přímo pro drobné korýše, kteří jsou predátory bičíkovců, ale může způsobit vážné problémy dalším organismům v potravním řetězci. Ryby, které pozřou korýše s vysokými koncentracemi toxinu v těle, mohou onemocnět nebo uhynout. Zdá se tedy, že toxin alexandrií je sice nebezpečný pro mnohé organismy, ale svým nositelům v soutěži o přežití mnoho nepomáhá. Bičíkovci druhu Alexandrium tamarense proto vyvinuli zajímavou obranu před predátory. Vytvářejí řetízky, v nichž jsou jednotlivé buňky pospojovány do útvaru, který je příliš velký, než aby ho korýši dokázali pozřít. Tvorba větších objektů spolu se zpomaleným pohybem má i další efekt – drasticky snižuje početnost, takže kořist pro predátory téměř zmizí. (PNAS, doi: 10.1073/pnas.1011870108)

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Biologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Pavel Hošek

Mgr. Pavel Hošek (*1968) vystudoval parazitologii a entomologii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Spolupracuje na projektu expedice LEMURIA, který mimo jiné vyústil do mnoha cest na Madagaskar. Zajímá se o vše, co s Madagaskarem souvisí. Z malgaštiny a dalších jazyků přeložil tradiční merinskou poezii (Dotek prolétajícího motýla, 2003) a madagaskarské mýty, legendy a pohádky (Rohatý král, 2003). Napsal také Dějiny Madagaskaru (2011).
Hošek Pavel

Doporučujeme

Jak si delfíni ucpávají uši

Jak si delfíni ucpávají uši audio

Jaroslav Petr  |  17. 12. 2017
Hluk v mořích a oceánech produkovaný člověkem ohrožuje kytovce. Může je dočasně ohlušit nebo jim trvale poškodit sluch. Nově objevený fenomén by...
Tajemná sůva šumavská

Tajemná sůva šumavská

Jan Andreska  |  17. 12. 2017
Byl vyhuben a vrátil se. Na Šumavu lidskou snahou a do Beskyd vlastním přičiněním. Puštík bělavý teď žije opět s námi, ale ohrožení trvá.
Hmyz jako dokonalý létací stroj

Hmyz jako dokonalý létací stroj

Rudolf Dvořák  |  4. 12. 2017
Hmyz patří k nejdokonalejším a nejstarším letcům naší planety. Jeho letové schopnosti se vyvíjely přes 300 milionů let a předčí dovednosti všech...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné