Aktuální číslo:

2021/3

Téma měsíce:

Les

Osobnost mšice

 |  3. 11. 2011
 |  Vesmír 90, 612, 2011/11

Osobnost, osobnostní charakter, personalita nebo temperament jsou pojmy z lidské psychologie, které se poslední dobou ujaly v etologii zvířat domácích, laboratorních, popřípadě i volně žijících. U nás na Jihočeské univerzitě zkoumáme kupříkladu osobnost opic, hrabošů a sýkorek. Německo-anglicko-novozélandský tým si však pro své výzkumy zvolil mšici kyjatku hrachovou.

Bezobratlí jsou obratlovčími biology pokládáni za hloupé živočichy, u kterých se dá těžko studovat složité chování, natož osobnost. Ještě možná tak u společenských blanokřídlých, ale proč zkoumat chování nějaké mšice? Inu proto, že mšice je v zásadě tvor klonální. U volně žijících mšic se po mnoho generací během léta množí samičky partenogeneticky, v laboratoři to může být stále dokola zcela bez samců. Nové samičky jsou geneticky kopií matky, tvoří klon. V rámci klonu bychom očekávali uniformní jedince se stejnými životními projevy.

Zkoumat chování u kyjatek je opravdu jednoduché: na rostlinu s mšicí se vypustí slunéčko sedmitečné a sleduje se, zda mšice na jeho přítomnost reaguje pádem z rostliny, což ji krátkodobě zachrání, ale přidělá spoustu práce a vystaví jiným možným nebezpečím, anebo jen utíká po rostlině, popřípadě kope. Sežrané mšice se z vyhodnocení pokusu vyřadí. (U analogických pokusů s hraboši se používá obvykle jen pach predátora, například moč, opravdovou kočku do arény s hlodavcem nepouštíme. Sýkorkám se pak ukazuje jen vycpaný krahujec.)

Většina mšic v pokusech konzistentně opakovala totéž chování, tedy buď vícekrát pád z rostliny, anebo vícekrát výdrž na rostlině. V rámci jednotlivých dvanácti klonů však byla směs jedinců více typů chování v různém poměru. Jedinci si převážně uchovávali svůj individuální typ chování po pět dní, i když počet pádů se s opakováním poněkud snížil. Mšice si trochu zvykly. Desetina samiček v pokusu byla okřídlená. Ty padaly z rostliny méně často.

Pokus poprvé ukázal, že i klonální živočichové mají individuální rysy v chování. Jisté sklony k jednomu z typů chování mohou být geneticky podloženy, ale během vývoje jedince se projeví a zůstane určitý z několika typů chování. Před kyjatkou hrachovou leží skvělá budoucnost jako model pro výzkum osobnosti.

(Developmental Psychobiology; Special Issue: The Emergence of Personality in Animals; 53, 631–640, 2011)

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Entomologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Oldřich Nedvěd

Doc. RNDr. Oldřich Nedvěd, CSc., (*1965) vystudoval entomologii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Na Přírodovědecké fakultě JU vyučuje zoologii bezobratlých. V Entomologickém ústavu BC AV ČR, v. v. i. v Českých Budějovicích se zabývá ekofyziologií hmyzu.

Doporučujeme

Nejlepší zbraň proti virům? Očkování

Nejlepší zbraň proti virům? Očkování

Eva Bobůrková  |  1. 3. 2021
Jako uznávaná a zkušená viroložka se Ruth Tachezy nyní nutně musí zabývat virem SARS-CoV-2. Dosud se věnovala jinému zabijáku – papilomaviru....
Les a voda

Les a voda

Václav Cílek, David Storch  |  1. 3. 2021
V posledních letech se v souvislosti s klimatickou změnou čím dál častěji zmiňují lesy a jejich podíl na bilanci vody v krajině. Lesy na jedné...
Jak se v Česku daří orlům

Jak se v Česku daří orlům uzamčeno

David Horal, Tomáš Bělka  |  1. 3. 2021
V současné době hnízdí v České republice čtyři druhy orlů, což nebylo v dřívějších desetiletích vůbec samozřejmé. Ale nemají vyhráno. Co je nejvíc...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné