Receptor pro modrou barvu u rostlin spoluřídí biorytmy živočichů
| 6. 5. 2010 | Vesmír 89, 277, 2010/5
I když hlavním regulátorem živočišných biorytmů je mozkový nucleus suprachiasmaticus, reagující na světlo s následnou regulací tvorby apofyzárního hormonu melatoninu, zůstává otázkou, jak jsou regulovány jiné biorytmy, zejména metabolických dějů. Nyní se ukazuje, že významnou roli hraje analog rostlinného receptoru pro modrou barvu světla, kryptochromu. Ten řídí biologické rytmy v oblasti metabolismu, zejména jejich ovlivnění rytmem příjmu potravy. Kryptochromy se původně vyvinuly u rostlin a mají tu zvláštnost, že jsou aktivovány modrým světlem. Nyní se ukazuje, že u živočichů se kryptochromy spoluúčastní na biorytmech indukovaných příjmem živin. (Science 326, 335, 437, 2002)
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [350,4 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Botanika
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Vratislav Schreiber
Prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc., (*1924) vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Podílel se na studiu hormonu TRH a oxidu dusnatého. Pod jeho vedením vyšla monografie o stresu. Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR a předsedou České endokrinologické společnosti. Byl prvním, kdo dostal cenu Praemium Bohemiae. V roce 2003 mu prezident republiky udělil medaili Za zásluhy.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...