Voda (zatím) kolem nás
33. veřejná beseda Třetí dimenze • Český rozhlas Leonardo, Lidová univerzita MK v Praze, Vesmír • 17. únor 2010 • hosté: Mgr. Mark Rieder (ředitel VÚ vodohospodářského T. G. Masaryka, v. v. i.), RNDr. Jan Pretel, CSc. (oddělení klimatické změny Českého hydrometeorologického ústavu), Ing. Jiří Hradec (ředitel CENIA, české informační agentury životního prostředí) • moderoval Robert Tamchyna (Český rozhlas Leonardo). • Záznam si můžete poslechnout na adrese www.rozhlas.cz/leonardo/knihovna; zde uvádíme jen několik neautorizovaných postřehů z diskuse.
Robert Tamchyna: Klimatology prý letošní zima překvapila?
Jan Pretel: Klimatology zima nezaskočila, již z definice vyplývá, že se věnují „průměrnému počasí“. Každý dobře víme, co to je průměrný plat – někdo má víc, někdo míň. A tak se chová i počasí. Je to výkyv…
Raději hovořím o změně klimatického systému než o oteplování. Ten se měnil vždycky, mění se a určitě se měnit bude. Téma se zpolitizovalo, bylo klimatologům politiky jaksi „ukradeno“ […]
Voda bude výhledově klíčovou surovinou… Trend srážek není zatím příliš významný. Od roku 1960 se nám ukazuje nepatrný nárůst srážek v zimě, nepatrný pokles srážek v létě, takže v celoročním průměru je téměř nulová změna. Problém je s intenzitou srážek. Dříve byly srážky spíše rovnoměrné, dneska zaznamenáváme trend k extrémním přívalovým srážkám – a voda odteče bez užitku.
Mark Rieder: …a prodlužuje se období letního sucha. Když uvažujeme pesimistický scénář, ročně by poklesl na některých místech ČR odtok o 50 %, a vychází nám, že střední Labe by mohlo v letním období vysychat (dnes už to je případ třeba Blšanky). Podle optimistických scénářů by došlo k tomu, že by úbytek odtoku byl zhruba 25 %, a to také není příliš povzbudivé… Již se pracuje na tom, aby se zvyšovala retenční schopnost krajiny. To spočívá ve způsobu hospodaření, závisí to na nadmořské výšce, obnovují se mokřady, rašeliniště ve vyšších polohách, v nižších polohách se snažíme vrátit tokům jejich původní podobu…
Jiří Hradec: …úbytek vody v krajině narušil obranyschopnost našich ekosystémů, problém je v kumulativním efektu, jehož následky dnes nedokážeme dohlédnout, jakýsi dominový efekt… Musíme sledovat změny, neukvapovat se, a především nedělat závěry politické.
Mark Rieder: …problematikou sucha se nikdo z hydrologů v Evropě v posledních padesáti letech důkladně nezabýval, nic takového v této době nenastalo. Existují různé definice sucha – známe sucho meteorologické, agronomické, hydrologické, socioekonomické, a to podle jeho důsledků…
Za posledních sto let vzrostla populace více než třikrát, spotřeba vody stoupla více než šestkrát…
Jan Pretel: …Středozemí, jižní Evropa bude i nadále trpět nedostatkem vody, podobně Blízký východ, těžko se odlišuje migrace environmentální od socioekonomické…
Vybral Stanislav Vaněk
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [331,16 kB]