Reportáže z letů programu Apollo
Od konce šedesátých let minulého století se ve čtrnáctideníku Letectví a kosmonautika začaly pravidelně objevovat články věnované americkému programu Apollo. Vyznačovaly se zasvěceným a detailním popisem hlavních prvků kosmické lodě a objektivním apolitickým hodnocením. Autory byli tehdejší členové klubu SPACE – sami zkratku pro jistotu vysvětlovali jako Spolek pracovníků v astronautice.
Velmi oblíbené byly zejména popisy letů kosmických lodí Apollo k Měsíci (však také tehdejší náklad časopisu dosahoval bezmála 75 000 výtisků). Nic v nich nebylo vymyšleno – dialogy astronautů s řídicím střediskem vycházely přímo z přepisu magnetofonových záznamů houstonského střediska pro řízení letu v Texasu. Jejich autory byli Antonín Vítek a Josef Krupička. První zaplňoval text neuvěřitelnými technickými podrobnostmi, druhý postavami a vhodnými rekvizitami. Postupně tak byly popsány veškeré činnosti pozemního střediska, astronautů na palubě, funkce komunikačního a řídicího systému, velitelská sekce, měsíční modul i nosná raketa. Vždy zde byl zajímavý příběh a záznam hlavních etap kosmického letu. Když normalizační televize přestala vysílat z pobytu prvních pozemšťanů na Měsíci přímé reportáže, byl to jediný dostupný seriózní zdroj informací o těchto expedicích.
S odstupem čtyřiceti let vydal Radioservis s Českým rozhlasem v edici Leonardo pod názvem „Stopy na Měsíci“ soubor těchto reportáží knižně. I mladší čtenáři tak mohou zpětně prožít neuvěřitelná dobrodružství amerických astronautů na výpravách vesmírem za poznáním. Jako pamětník musím konstatovat, že ani po tolika letech od svého vzniku neztratily reportáže nic ani na své přitažlivosti, ani na čtivosti. Svědčí to o jejich kvalitě.
Škoda jen, že doprovodné autentické ilustrace v textu jsou pouze černobílé. Publikaci tohoto typu by více slušely fotografie barevné a tuhá obálka.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [183,71 kB]