Islám a Evropa
32. beseda Třetí dimenze • Český rozhlas Leonardo, Lidová univerzita MK v Praze, Vesmír • 20. leden 2010 • hosté: Ing. Milan Šarapatka (Ministerstvo zahraničních věcí ČR), Mgr. Filip Polonský (katedra sociální geografie Přírodovědecké fakulty UK v Praze), doc. PhDr. Miloš Mendel, CSc. (Orientální ústav AV ČR, v. v. i.) • moderoval Luboš Veverka (Český rozhlas Leonardo) • Celý záznam je na www.rozhlas.cz/leonardo/knihovna; následuje několik subjektivních poznámek z diskuse.
Evropa je v živém kontaktu s islámem prakticky od jeho vzniku. Snad právě proto je pro Evropana toto náboženství spojeno s mnoha předsudky a paušálními apriorními soudy. Pokud existuje něco jako kolektivní paměť, není v ní islám zapsán právě růžově. Zhruba těmito slovy uvedl diskusní večer Luboš Veverka.
Miloš Mendel připomněl základní fakta: …islám je třetí vývojový náboženský monoteistický systém vzešlý ze starosemitského prostředí, po judaismu a křesťanství… v průběhu 7. a dalších století se rozvinul do oblasti sahající od španělské Andalusie až po Sundské ostrovy, po Indonésii… Můžeme na něj nahlížet – stejně jako třeba na křesťanství – z hlediska jeho kultu či rituálu, jeho teologie, institucionálních nástrojů, etiky, ale také můžeme islám vnímat jako plnohodnotný politický a politicko-ideologický systém, a ještě tu je aspekt kulturně-teritoriální. Ne každý, kdo pochází z islámské země a pracuje nebo dlouhodobě žije v Evropě, je nutně praktikující muslim. Podobně nelze dovozovat, že praktikující muslim je terorista.
Luboš Veverka upozornil, že vztahy s islámským světem mohou vypadat disproporčně. Na základě politické korektnosti muslimy vítáme, nebo alespoň proti nim nijak represivně nepostupujeme. Něco takového však většina islámských států nedělá.
Miloš Mendel varoval před zavádějícími žurnalistickými termíny (euroatlantická civilizace, judeokřesťanská civilizace), které se zpěčuje používat, protože žádný z nich není přesný.
Milan Šarapatka zdůraznil, že většina arabských států je velmi bohatá na suroviny a mají značnou část světových zásob energetických surovin. K tomu Miloš Mendel dodal, že jedním z největších spojenců USA a také západních zemí je Saúdská Arábie. Je to geopoliticky nesmírně důležitá země, a takových islámských států – a nejenom arabských – je více.
Filip Polonský uvedl, že mnoho expertů se nyní obává růstu islámu v Evropě, dokonce se vytvářejí statistiky, kdy nás islám pohltí, což je přehnané. Problémy, které tu jsou (ghettoizace a segregace v západoevropských zemích) souvisejí s imigranty všeobecně. U nás nic takového nehrozí, protože většinou nejde o gastarbeitry, ale o vysokoškolsky vzdělané lidi… Ke konfrontacím však určitě docházet bude, ale na bázi mediálních kauz, a problémy budou spojeny s imigranty obecně.
Diskuse možná někoho zklamala – tisíciletou problematiku však za dvě hodiny nevyřeší nikdo.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [153,59 kB]