Aktuální číslo:

2023/3

Téma měsíce:

Růst

Může jedna buňka myslet?

 |  14. 1. 2010
 |  Vesmír 89, 7, 2010/1

Převažuje názor, že tak složité pochody, jako je vědomí, učení a paměť, jsou založeny u vyšších živočichů na interakci shluků nervových buněk (ganglií), mozku a jiných částí nervového systému. Buněčný biolog Dennis Bray po studiu jednobuněčných organismů – bičíkovce mrskavky (Stentor) a některých bakterií – ukazuje, že orientace v prostoru, schopnost vyhýbat se škodlivinám, a dokonce paměť (chování založené na předchozí zkušenosti) lze pozorovat i u jednobuněčných organismů. Svou knihu nazval „Wetware. A computer in every living cell“ (viz recenzi W. F. Marshalla, Science 325, 948, 2009). I když většina biologů soudí, že jednotlivá buňka (jednobuněčný organismus) myslet nemůže, na základě Brayovy knihy by mohli změnit názor. Zdá se, že buňky jsou inteligentní stvoření, kontinuál­ně vnímající prostředí, v němž žijí a pohybují se. Jejich „wetware“ jim umožňuje vhodně reagovat a poučit se z minulých chyb.

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Biologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Vratislav Schreiber

Prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc., (*1924) vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Podílel se na studiu hormonu TRH a oxidu dusnatého. Pod jeho vedením vyšla monografie o stresu. Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR a předsedou České endokrinologické společnosti. Byl prvním, kdo dostal cenu Praemium Bohemiae. V roce 2003 mu prezident republiky udělil medaili Za zásluhy.

Doporučujeme

Čmeláci mají tradice a kulturu

Čmeláci mají tradice a kulturu audiovideo

Jaroslav Petr  |  16. 3. 2023
Vědci byli přesvědčeni, že sociální hmyz, jako jsou včely, mravenci nebo čmeláci, mají většinu svého chování vrozenou. Nyní zjistili, že čmeláci...
Svět, který není

Svět, který není

Ondřej Vrtiška  |  6. 3. 2023
Obrázek šestiprsté ruky na obálce tohoto čísla nenamaloval člověk. Není to ani obtisk skutečné lidské dlaně, které bychom v počítači domalovali...
Velký zázrak a tajemství růstu

Velký zázrak a tajemství růstu

Daniela Zemková  |  6. 3. 2023
Růstový vzorec člověka je jedinečný: mezi období rychlého růstu po narození a v pubertě je vloženo dlouhé období pomalého růstu – naše dětství.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné