Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

Ziconotid – lék inspirovaný jedem

 |  10. 9. 2009
 |  Vesmír 88, 531, 2009/9

Ziconotid je syntetickým analogem ω-conotoxinu M-VII-A, přírodního toxického peptidu, který je součástí jedu homolice Conus magus. Homolic je dnes asi 400 druhů. Jsou to mořští plži s nádhernými pestrobarevnými ulitami, jež jsou velmi oblíbené mezi sběrateli. Jejich tvar je sice jednoduchý, ale s neuvěřitelnými vzory a nebývalou barevnou variabilitou. Do skupiny homolic patří také „sláva moří“ (Conus gloriamaris), která byla popsána již v roce 1777, ale dlouho byla považována za mimořádně vzácnou. Teprve nedávno byla u Nové Guineje a Šalamounových ostrovů objevena nová naleziště, což potěšilo mimo jiné i sběratele.

Homolice jsou ovšem bezohlední dravci. Svou kořist (hlavně ryby, měkkýše a červy) usmrcují dutou jedovou harpunou, přesněji přeměněnou radulou, která je skryta na přední straně těla ve vysunovatelném „chobotu“. Když homolice zpozoruje kořist nebo se chystá k obraně, jednu ze svých harpun v zásobníku posune a naplní ji jedem ze své jedové žlázy. Pak vystrčí chobot, namíří a ve vhodném okamžiku harpunu vystřelí. Svým způsobem homolice funguje jako vysoce sofistikovaná chemická zbraň. Jed homolic působí velmi rychle, ochromí kořist téměř okamžitě. Některé druhy homolic mají jed tak prudký, že v krátkém čase usmrtí i člověka. Ročně jim padnou za oběť desítky rybářů a občas i náhodný sběratel ulit (Acta Medica 49, 3, 2006).

Biologicky účinnými látkami jedu homolic jsou krátké peptidy zvané conotoxiny, které působí jako nervové jedy. Zasahují do funkce různých typů iontových kanálů v nervovém systému, a tím blokují přenos nervového vzruchu. Conotoxiny blokující napěťově řízené vápníkové kanály typu N proto představují novou skupinu látek ve farmakologii bolesti (viz následující aktualitu prof. R. Rokyty). Již dlouho hledají badatelé na celém světě bezpečné analgetikum, které by bylo účinné jako morfin, ale nevyvolávalo by závislost. Je možné, že se takovým preparátem stane právě ziconotid. Měl by ulevovat od bolesti lidem, kteří nemohou brát opiáty, nebo jim už tyto tradiční prostředky na tišení bolestí nezabírají. Je to první lék inspirovaný prudkým toxinem mořských plžů homolic, jedem, který patří v živočišné říši mezi ty nejsilnější. (Applied Microbiology and Biotechnology 79, 1, 2008; viz rovněž Vesmír 88, 531, 2009/9)

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Toxikologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Jiří Patočka

Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc., (*1939) vystudoval chemii a fyziku na PřF MU v Brně. Je profesorem toxikologie na Zdravotněsociální fakultě JU v Českých Budějovicích a emeritním profesorem Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. Je autorem knih Vojenská toxikologie (2004), Nutricní toxikologie (2008), spoluautor knih Doba jedová 1 a 2 (2011, 2012) a dalších.

Doporučujeme

Exploze, které tvoří

Exploze, které tvoří uzamčeno

Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky

Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky uzamčeno

Aleš Buček, Jakub Prokop  |  6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...