Aktuální číslo:

2025/7

Téma měsíce:

Umění

Obálka čísla

Oči už dávno nestačí

Od Galilea k vesmírným teleskopům
 |  10. 9. 2009
 |  Vesmír 88, 536, 2009/9

27. veřejná beseda Třetí dimenze • Český rozhlas Leonardo, Lidová univerzita MK v Praze, Vesmír • Městská knihovna v Praze • 17. červen 2009 • hosté: Dr. Miroslav Brož (Astronomický ústav AV ČR, v. v. i.); Doc. Zdeněk Mikulášek (Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity v Brně); Doc. Luboš Perek (Astronomický ústav AV ČR, v. v. i.) • moderoval Robert Tamchyna (Český rozhlas Leonardo). Uvádíme několik úryvků ze vstupů doyena české astronomie, který letos oslavil devadesátiny. Text není doslovný a nebyl autorizován.

Luboš Perek: Astronomie při mých začátcích byla něco úplně jiného než dnes, prakticky všechno se změnilo: přístroje, metody, vybavení, počítačové záležitosti. Když jsem studoval, bylo příkladem něčeho nemožného vidět druhou stranu Měsíce, dnes mám katalog, který je skoro tak podrobný jako plán Prahy…

V padesátých letech se Ondřejov a Státní hvězdárna staly jediným ústavem a vznikla otázka, jaké bude přístrojové vybavení. Tehdy jediný výrobce, který přicházel v úvahu, byl Zeiss v Jeně, který postavil dvoumetrovou Schmidtovu komoru pro jejich observatoř. Bylo nasnadě se zeptat, jestli by také neudělali dvoumetrový dalekohled pro Československo. Zájem byl i ze Sovětského svazu, a tak se Zeiss dal do výroby. Dostal jsem na starost vědeckou stránku. Sedm let jsme korespondovali s Zeissem, a nejen korespondovali, ale také se navštěvovali. Asi po stovce porad se zrodil dalekohled na velice slušné úrovni. Zejména opticky a mechanicky byl vynikající. Když se plánoval, byly na světě jen tři čtyři dalekohledy podstatně většího rozměru, dnes už dvoumetrové dalekohledy létají v kosmickém prostoru…

Ještě mám poznámku k Evropské jižní observatoři, které je už skoro 40 let. Měl jsem to štěstí, že jsem dostalpozvání na cestu do Jižní Ameriky a byl jsem při otevření observatoře v roce 1970. A dostal jsem tam dokonce 15 pozorovacích dní. Ovšem bylo to už v období jarním, kdy tam nastává nestabilita ovzduší, ale přesto jsem mohl využít 85 % pozorovacího času, což je v našich observatořích nevídaně mnoho. Můj kolega dr. Luboš Kohoutek má na Jižní observatoři napozorováno přes 200 nocí. […] Dnes pozorování vypadá úplně jinak, než vypadalo o generaci dříveč, ale to, že jsme se stali členy Jižní observatoře, bude mít ohromný význam pro mladší generaci, která může přijít s úplně jinou. […]

Prostor kolem Země je hodně plný, katalogizovaných objektů je přes 14 tisíc (5–6 tisíc tun), aktivních objektů je 700–800, a všechno ostatní jsou objekty, které tam vlastně nepatří. Jenomže my nemáme žádnou metodu jak něco z kosmického prostoru dostat…

Celý záznam z besedy na adrese www.rozhlas.cz/leonardo/knihovna.

Následující večer Třetí dimenze se bude konat 21. října 2009 v malém sále Městské knihovny v Praze, sledujte prosím www.vesmir.czwww.rozhlas.cz/leonardo.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Astronomie a kosmologie

O autorovi

Stanislav Vaněk

RNDr. Stanislav Vaněk (*1952) vystudoval biologii na PřF UK v Praze, krátce pracoval v Krajském středisku památkové péče a ochrany přírody v Ústí nad Labem, v časopise Živa a v Ústavu krajinné ekologie ČSAV. Deset let se v oddělení klinické hematologie 2. FN v Praze zabýval imunologií a zejména průtokovou cytometrií. K zájmům patří fotografie (absolvoval Institut výtvarné fotografie a Pražskou fotografickou školu) a horolezectví.
Vaněk Stanislav

Doporučujeme

Najít své těžiště kontroly

Najít své těžiště kontroly uzamčeno

„Svobodu, nebo smrt je návod, jak vyhrát bitvu, ale zároveň recept na rozchod,“ říká bývalý hlavní armádní psychiatr Jan Vevera. Faktory, které...
Věstonická superstar

Věstonická superstar video

Soška tělnaté ženy z ústředního tábořiště lovců mamutů u dnešních Dolních Věstonic pod Pálavou je jistě nejznámějším archeologickým nálezem...
K čemu je umění?

K čemu je umění? uzamčeno

Petr Tureček  |  7. 7. 2025
Výstižná teorie lidské evoluce by měla nabídnout vysvětlení, proč trávíme tolik času zdánlivě zbytečnými činnostmi. Proč, jako například lvi,...