Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

Námluvy inií

 |  9. 4. 2009
 |  Vesmír 88, 217, 2009/4

Dnes už bezpečně víme, že kytovci jsou nejbližšími příbuznými hrochů, a tedy vnitřní skupinou sudokopytníků. Na základě toho si nově uvědomujeme, které znaky jsou pro ně opravdu unikátní. Kytovci jsou vlastně jediní čistě masožraví sudokopytníci (!), ale třeba nárazy hlavou mezi samci většiny linií kytovců jsou v souladu s vnímáním sudokopytníků jako „trkavých“ zvířat (souboje jelenů, turovitých a třeba i prasat).

Nedávno bylo u kytovců popsáno další zvláštní chování, a to dvoření u jihoamerických sladkovodních inií. Jak je obvyklé, dvoří se samci samičkám, ale samci inií navíc pomalu vynášejí v dlouhých čelistech k hladině rostliny, větve, hrudky hlíny nebo menší kameny. Následně je buď upustí, nebo jimi udeří o vodní hladinu, což má patrně na jedné straně okouzlit samice a na straně druhé odradit konkurenčního samečka.

Dosavadní pozorování naznačují, že tyto námluvy předvádějí samci nejraději v přítomnosti více samiček a že se těmito pomůckami nikdy samci neuhodí navzájem. Zatím nevíme, jestli se podobné chování objevuje ještě u jiných druhů kytovců. Nedávno byli sice v australských vodách pozorováni delfíni skákaví při nošení kousků mořských hub, ale bylo to interpretováno jako způsob ochrany proti predátorům nebo matení lovené potravy. (Biology Letters 4, 243–245, 2008)

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Zoologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Jan Robovský

RNDr. Jan Robovský, Ph.D., (*1980) se na Přírodovědecké falkultě JU věnuje evoluci savců a jejich ochraně. Od roku 2011 je externím vědeckým pracovníkem Zoo Liberec.
Robovský Jan

Doporučujeme

Exploze, které tvoří

Exploze, které tvoří uzamčeno

Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky

Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky uzamčeno

Aleš Buček, Jakub Prokop  |  6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...