Z akademické obce
| 15. 1. 2009Univerzita Palackého
Jaké jsou zvyky, tradice, kuchyně nejenom v Portugalsku, Turecku či Francii, se mohli ve čtvrtek 27. 11. pod taktovkou studentské organizace Erasmus Student Network (ESN) UP Olomouc dovědět jak čeští, tak zahraniční studenti i „nestudenti“. Národní prezentace se konaly ve filmovém sále v Uměleckém centru UP a pro diváky je připravili odborníci na slovo vzatí – sami představitelé zmíněných národů.Národní prezentace se setkala s velkým ohlasem, a je tedy jasné, že se v podobném duchu uskuteční i v příštím semestru. Všichni jste už předem samozřejmě zváni.
AFO 2009 má svou vizuální podobu
Pro druhé kolo veřejné soutěže na jednotnou vizuální podobu festivalu AFO 2009, které pro běhlo 8. 10. v pražském kině Bio Oko, byly z celkem 107 zaslaných návrhů vybrány čtyři, u nichž porota ocenila obzvláště netradičně pojaté zadání a profesionální vypracování návrhů. Účastníci měli za úkol osobně prezentovat jednotlivé prvky vizuální podoby festivalu, tj. web design, obálku katalogu, propagační předměty apod. Vítězem se stalo pražské studio ReDesign (www.redesign.cz), které zároveň obdrželo finanční odměnu ve výši 50 000 Kč.Masarykova univerzita
Vědci z Masarykovy univerzity vyvinuli novou metodu vyhledávání v multimediálních datech. Prohledat obsah více než padesáti milionů obrázků za méně než půl vteřiny dokáže nová metoda netextového vyhledávání, kterou vyvinuli vědci z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. Tato technologie získala prestižní cenu IBM Shared University Research. Masarykova univerzita se tak stala první vysokou školou v České republice, která je držitelem tohoto mezinárodního ocenění. Součástí ceny je dar v podobě hardwarového vybavení, díky němuž je demonstrační verze zpřístupněna široké veřejnosti na adrese mufin.fi.muni.cz/imgsearch/…Novou technologii je možné využít také v biologii pro hledání podobných sekvencí DNA, v oblasti biometrických měření pro porovnávání otisků prstů nebo rozpoznávání obličejů či ve zpracování geografických dat. Software lze použít i pro integraci a čištění dat, např. při vyhledávání přebytečných kopií a odhalování plagiátů.
Na vývoji této technologie pracuje tým informatiků z Masarykovy univerzity pod vedením Pavla Zezuly od roku 2004. K zásadnímu rozvoji však došlo v posledních dvou letech v rámci mezinárodního projektu vedeného Výzkumnou laboratoří IBM v Haifě, která Masarykovu univerzitu na cenu nominovala a zásadním způsobem podpořila udělení ceny. „Spolupráce mezi Masarykovou univerzitou a společností IBM je velmi provázaná a v průběhu let vznikla řada projektů, jež významně rozšířily působnost společnosti IBM v oblasti akademické sféry v České republice. Projekt vizuálního podobnostního vyhledávání přináší jedinečnou technologii s možností široké aplikace a plně si zaslouží ocenění, kterého se mu dostalo,“ řekl Jan Kleindienst, manažer výzkumné a vývojové laboratoře řečových technologií IBM ČR.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [265,78 kB]
O autorovi
redakce
Redakce Vesmíru, Na Florenci 3, 111 21 Praha 1; telefon: +420 222 828 393; e-mail: redakce@vesmir.cz
Objednávky časopisu: firma SEND Předplatné, P. O. Box 141, 140 21 Praha 4, tel. 225 985 225, mobilní telefon: 777 333 370 nebo 605 202 115 (telefonické objednávky ve všední dny od 8 do 18 hodin), e-mail: send@send.cz