Aktuální číslo:

2025/2

Téma měsíce:

Sklo

Obálka čísla

Vášně okolo ochrany tygrů v Číně

 |  10. 4. 2008
 |  Vesmír 87, 211, 2008/4

Na světě zmizeli tygři už z 93 % původního areálu. Zatímco před 100 lety jich žilo ve volné přírodě celkem asi 100 000, dnes jsou to jen 3000. Počet tygrů v lidské péči je bezmála čtyřnásobný: 1000 jich žije v zoologických zahradách, 5000 chovají soukromí vlastníci v Severní Americe a dalších nejméně 5000 žije ve státních i soukromých farmách v Číně. Přitom pouze u tygrů v zoologických zahradách se dbá na to, aby se křížili s příslušníky svého poddruhu a zároveň aby se v rámci poddruhu křížili co nejméně příbuzní jedinci.

Nejvíce vášní vzbuzuje čínský chov a plány vysadit tygry čínské a sibiřské zpět do volné přírody. V tygřích farmách se vyskytují jak kříženci různých tygřích poddruhů, tak „čistá“, ale příbuzenskou plemenitbou zatížená zvířata. Vysazování takových tygrů je samozřejmě na pováženou. Byli sice v poslední době zkoumáni geneticky, a tedy by asi nebylo obtížné, kdyby byli do přírody vysazováni jen hodnotnější jedinci. Problém je v tom, že takřka není kam…

Čtyři jedinci téměř vyhynulého tygra čínského se dnes vyskytují v jedné jihoafrické rezervaci, kde se zacvičují na lov divokých kopytníků. Jinak žijí tygři čínští (66 jedinců) už jen v lidské péči. Příbuzensky jsou značně prokřížení, a proto mají vysokou úmrtnost mláďat a nízkou plodnost. Navíc jen zlomek z nich (13 ze 45 zkoumaných) je čistokrevných. Vysazení do přírody by tedy mělo následovat až po rozumném namnožení v lidské péči – a ne v situaci, kdy se osud každého jedince může promítnout do existence celé formy. Záměr Číňanů je dobrý, ale předčasný. Čínské farmy ostatně šokují i jinak, plní úlohu jakýchsi „adrenalinových safari“, kde návštěvníci mohou pozorovat, jak tygři loví dobytek či drůbež. Dalším problémem je snaha pokrýt z tygřích farem čínskou poptávku po částech tygřího těla pro „medicínské“ účely.

Na posledním zasedání účastníků úmluvy CITES se zatím nepodařilo dosáhnout kompromisu v užití uhynulých tygrů z tygřích farem, ale uvidíme, jestli šlo o konečné slovo. Doufejme, že nebudou poslední zbytky divokých tygrů vybity jen proto, že jsme dali přednost striktnímu výkladu úřednických paragrafů. (Nature 449, 16–18, 2007 a Science 317, 1312–1314, 2007)

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Zoologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Jan Robovský

RNDr. Jan Robovský, Ph.D., (*1980) se na Přírodovědecké falkultě JU věnuje evoluci savců a jejich ochraně. Od roku 2011 je externím vědeckým pracovníkem Zoo Liberec.
Robovský Jan

Doporučujeme

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem uzamčeno

Eva Bobůrková  |  3. 2. 2025
Přírodovědkyni Zuzaně Musilové učarovaly ryby. A to hlavně podivuhodné ryby hlubokomořské, s obrovskýma očima a strašlivými zuby. Byť mnohé z nich...
Doba skleněná

Doba skleněná uzamčeno

Obliba skla trvá už kolem 5000 let. Díky využití přírodních věd dokážeme prohloubit dosavadní poznání toho, kdy a kde se vyráběly skleněné...
Skleněný zázrak

Skleněný zázrak video

Marek Janáč  |  3. 2. 2025
Jeden z nejunikátnějších sklářských příběhů všech dob odstartovaly dvě rodinné tragédie. Leopoldu Blaschkovi z Českého Dubu zemřela na choleru...