Ad Čeká nás drastická změna způsobu života?
Nynější krize na světových burzách jsou podle mého přesvědčení předzvěstí toho, o čem autor článku Martin Kašík uvažoval spolu s Václavem Cílkem již v knize Nejistý plamen a co je velmi ilustrativně a trefně vyjádřeno v bublinovém grafu Ch. Halla.
Finančníci a ekonomové se ale jaksi stydí popsat pravdivě příčiny, a hlavně ty bazální energeticko-surovinové, které prostě pro malou energetickou návratnost (EROEI) už nedají tak snadno vydělávat, zahlazovat trhliny a udržovat kapitál v „termodynamickém rozkvětu“ jako dříve. Tím spíše přišlo vydání Vesmíru v pravou chvíli.
Můj zájem o přírodu a porozumění jejímu chování mě přivedl k chovu několika zvířat. Nedávno jsem si koupil i hada – užovku úzkoocasou (tchajwanskou). Když se teď dívám na její metabolizmus a snažím se odhadovat, jak vysokou EROEI asi má, váhám, jestli já jako současný Homo sapiens žijící v éře rozvinuté technologicky vyspělé společnosti mám tento parametr vyšší? Vždyť jí (dnes víc než metrovému hadu) stačí malá laboratorní myška i na několik dní. Hladovka 14 dní je pro ni asi něco takového jako pro nás jednodenní. Až se budeme chtít nebo budeme muset vydat ke hvězdám, napadá mě, že se z řady důvodů asi začneme po schopnostech těch plazů závistivě ohlížet. Snad ještě nebude pozdě.
Pište dál podnětně, poučně a zajímavě. Věřím totiž, že poznání jsme nedostali do vínku náhodou a taky že nikoli náhodou nám je symbolicky předal právě ten příkladně skromně žijící had.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [154,5 kB]