Aktuální číslo:

2018/7

Téma měsíce:

Co kdyby…

Rozšiřování trhlin jako metoda pohybu vpřed

 |  9. 10. 2008
 |  Vesmír 87, 659, 2008/10

V mořských sedimentech, pokrývajících asi 70 % zemského povrchu, jsou nejnápadnější formou života organizmy hloubící chodbičky. Obecně jsou považovány za „ekosystémové inženýry“, kteří významně ovlivňují prostředí, na něž je vázána existence řady druhů jednobuněčných organizmů. Dosud však téměř nebyla věnována pozornost tomu, jak se obyvatelé sedimentů při tvorbě chodbiček pohybují. Většina z nás si totiž představuje, že to dělají podobně jako suchozemští živočichové – žížala, krtek nebo třeba břehule.

Nedávno Kelly M. Dorganová z mořské laboratoře Mainské univerzity a její kolegové pozorovali při hloubení chodeb podmořské kroužkovce nereidky (Nereis virens) ze třídy mnohoštětinatců. Místo očekávaného pracného odstrkávání substrátu do stěn budoucí chodbičky využívaly nereidky již existující trhlinky v sedimentu. Když nějakou trhlinu našly, svíjivým pohybem těla ji zvětšily. Místo aby hloubily klasické chodbičky, rozšiřovaly a prodlužovaly dosavadní trhliny v sedimentu.

Jak to vědci mohli pozorovat? Zho tovili z želatiny gel, který měl po dobné vlastnosti jako mořský sediment. Do gelu přidali nereidky, namířili na něj kamery a čekali, co se bude dít. Brzy viděli, že nereidkám dá rozšiřování trhlinek daleko méně práce než klasický krouživý pohyb, který používají suchozemští živočichové, hloubící chodby v méně elastických substrátech. (J. Exp. Biol. 210, 4198–4212, 2007)

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Etologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Petr Heneberg

RNDr. Petr Heneberg, Ph.D., (*1980) vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. V Centru pro výzkum diabetu, metabolismu a výživy 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy se zabývá především výzkumem signalizačních kaskád a nádorovou biologií a vlivem změn životního prostředí na člověka a jiné organismy.

Doporučujeme

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Ondřej Vrtiška  |  16. 7. 2018
Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi se seznámili v laboratoři. A nebylo to naposledy, co zaujetí pro organickou chemii ovlivnilo jejich životy i mimo...
Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

John Smellie  |  16. 7. 2018
Antarktida je rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. Funguje jako obří...
Ztracený potápník

Ztracený potápník uzamčeno

Josef Lhotský  |  16. 7. 2018
„Konference jsou od toho, abys tam navazoval styky a chlastal,“ řekl mi kdysi… — Povídka Stanislava Lhotského.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné