Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1

Aktuální číslo:

2024/12

Téma měsíce:

Expedice

Obálka čísla

Naděje pro příležitostné programátory

 |  12. 7. 2007
 |  Vesmír 86, 407, 2007/7

Bývaly doby, kdy poměrně přehledné programovací jazyky, jako třeba Fortran, umožňovaly i příležitostným programátorům z řad vědců přijatelně úspěšné programování nepříliš zamotaných algoritmů. Ta přehlednost nebyla ani tak v tom, že by programovací jazyky byly schválně co nejjednodušší, jako spíš v tom, že tehdejší počítače ani moc bohatý repertoár postupů na vybranou nenabízely. I tak bylo programování pro vědce-teoretika, řekněme, dost nepohodlné – vzorce se psaly jinak, větší cykly trvaly dlouho, místo některých písmen se musely psát jakési shluky normalizovaných znaků.

Od té doby se počítače rozvětvily do mnoha „výkonnostních kategorií“, každá z nich nabízí mnohem víc možností než dávné prapočítače a k už zmíněnému výčtu nepohodlí přibylo několik dalších. Hlavně to, že programátor musí ovládat mnohem širší stupnici dovedností a v podstatě (až na triviální výjimky) by měl být profesionál.

Zdá se, že v posledních měsících svitla příležitostným programátorům mezi vědci alespoň nějaká naděje. Firma Sun zahájila projekt vývoje programovacího jazyka Fortress (název je odvozen od slov „Secure Fortran“, a i když nemá s Fortranem moc společného, alespoň revokuje vzpomínky na jeho dávnou užitečnost). Měl by vyjít příležitostně programujícím vědcům naproti v několika směrech, hlavně pak v následujících třech.

  • Díky přechodu z osmibitových až na šestnáctibitové znaky umožňuje používat symboly snad všech abeced na světě včetně asijských.
  • Měl by umět číst vzorce napsané v některém pokročilém textovém editoru (tedy ne v řádce, ale rozmístěné po ploše) a převést je do počítačově stravitelné podoby.
  • Měl by umožňovat paralelní počítání velkých cyklů místo postupu „krok za krokem“, a tím urychlit složité výpočty.

Dodejme ještě, že dnešní programovací jazyky už nejsou zpracovány překladači ve starém smyslu toho slova, ale interpretery, které program přizpůsobí architektuře konkrétního počítače (pokud má potřebné parametry). To znamená, že stejný program může vědec pustit na svém PC doma i na velkém sálovém počítači. Když tyto výhody sečteme, mělo by jít o docela revoluční úlevu.

Je však poctivé trochu ztlumit optimizmus, který by tahle glosa mohla vyvolat. Projekt se teprve rozbíhá, některé z jeho vlastností jsou zatím na úrovni dobrých úmyslů a celé to dá ještě hodně práce. Nicméně už ten úmysl sám o sobě vypadá nadějně. (Pro zvědavější je tady research.sun.com/projects/plrg/fortress.pdf.)

Ke stažení

RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Martin Mareš

 

Doporučujeme

Pěkná fotka, nebo jen fotka pěkného zvířete?

Pěkná fotka, nebo jen fotka pěkného zvířete?

Jiří Hrubý  |  8. 12. 2024
Takto Tomáš Grim nazval úvahu nad svou fotografií ledňáčka a z textové i fotografické části jeho knihy Ptačí svět očima fotografa a také ze...
Do srdce temnoty

Do srdce temnoty uzamčeno

Ladislav Varadzin, Petr Pokorný  |  2. 12. 2024
Archeologické expedice do severní Afriky tradičně směřovaly k bývalým či stávajícím řekám a jezerům, což téměř dokonale odvádělo pozornost od...
Vzhůru na tropický ostrov

Vzhůru na tropický ostrov

Vojtěch Novotný  |  2. 12. 2024
Výpravy na Novou Guineu mohou mít velmi rozličnou podobu. Někdo zakládá osadu nahých milovníků slunce, jiný slibuje nový ráj na Zemi, objevuje...