Ad Nový problém: globální cyklus dusíku
Vesmír 86, 362, 2007/6
| 12. 7. 2007
| Vesmír 86, 405, 2007/7
Se zájmem jsem si přečetl článek o dusíku. F. Haber, a zvláště pak K. Bosch nedělali své experimenty z humanitárních důvodů, ale proto, že Německo potřebovalo nitráty na výbušniny a nitráty z Chile byly za války kvůli britské námořní blokádě nedostupné. Koncem roku 1914 hrozilo, že německá armáda bude bez munice a Bosch tehdy v rekordním čase převedl Haberův proces do průmyslověho měřítka.
Ke stažení
článek v souboru pdf [156,17 kB]
RUBRIKA: Dopisy čtenářů
O autorovi
Ondřej Šráček
Prof. Ing. Ondřej Šráček, M.Sc., Ph.D., vystudoval geologii na VŠB Ostrava a hydrogeologii a environmentální geochemii na University of Waterloo a Université Laval v Kanadě, učí na univerzitách UP Olomouc a PUC v Rio de Janeiru, je členem arzenového výzkumného týmu na Royal Institute of Technology ve Stockholmu a podílel se mj. na projektech v Argentině, Bangladéši, Mexiku, Tchaj-wanu a Zambii.

Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.