Závislost na čokoládě
| 14. 6. 2007Mnoho vědců se snažilo zjistit, proč nám čokoláda tak chutná a proč u někoho vzniká „čokoládová závislost“. Čokoláda však skrývá svá tajemství za kombinací více než 300 chemických sloučenin, které z ní dosud byly izolovány. V podezření jsou substance jako kofein, theobromin či fenylethylamin (příbuzný amfetaminu), které zvýšeným uvolňováním neurotransmiterů – serotoninu a dopaminu – zlepšují náladu a podporují aktivitu. Tento účinek se považuje za hlavní příčinu obliby čokolády (viz Höschl C.: Syndrom narušené závislosti na odměně, Vesmír 75, 485, 1996/9). Později se zjistilo, že čokoláda obsahuje také farmakologicky aktivní substance, které mají na mozek stejný účinek jako tetrahydrokanabinol z marihuany (J. Am. Dietetic Assoc. 99, 1249, 1999). Těmi substancemi jsou amidy nenasycených mastných kyselin podobné anandamidu, což je endogenní kanabinoid, který se váže na stejný receptor jako tetrahydrokanabinol a je odpovědný za pocit vnitřního blaha (Schreiber V., Vesmír 79, 416, 2000/7).
Objev vyvolal paniku mezi výrobci čokolády, kteří začali mít obavy, zda nebudou muset označovat své produkty varovnými nápisy. Není bez zajímavosti, že přítomnost látek s podobným účinkem jako kanabinoidy posloužila i jako argument v soudní síni. Na základě pozitivního vyšetření moči byl jeden mladík obžalován z užívání marihuany, za což mu hrozil vysoký trest. Jeho advokát postavil obhajobu na tom, že klient před testem snědl velké množství čokolády, která obsahuje látky podobné tetrahydrokanabinolu. Porota obhajobě uvěřila a obžalovaný byl osvobozen. Dnes již víme, že mezi kanabinoidy a anandamidovými deriváty neexistuje žádná zkřížená reakce, vzorek moči tedy nemohl být pozitivní kvůli čokoládě.
Nedávno byly publikovány výsledky klinické studie, při níž byla 163 ženám zhruba od 25 do 45 let podávána denně čokoláda a pomocí strukturovaného dotazníku vyhodnocována jejich sexuální aktivita (J. of Sexual Med. 3, 476, 2006). Studie prokázala pozitivní vliv konzumace čokolády na jejich sexuální aktivitu.
U mužů sice nebyla podobná studie provedena, ale z dosavadních zkušeností víme, že ani jim nemůže čokoláda uškodit. Nebojme se tedy čokolády, není tak nebezpečná.
Pozn. red.: Čokoláda se skládá především z cukru a tuku. Její nadbytečná či zbytečná konzumace nesvědčí ani linii, ani chrupu. Bezvýhradná prospěšnost se netýká především diabetiků (kvůli cukru), epileptiků (kvůli kakau), alergiků (kteří jsou alergičtí na některé složky čokolády), dětí (kvůli kazivosti zubů, poruchám výživy, resp. kvůli nedostatečné pestrosti výživy nebo vitaminovým deficitům).
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [242,65 kB]