Svět na přání - Média pro třetí tisíciletí
| 8. 11. 2007Internet, digitalizace a mobilní komunikace mění mediální krajinu k nepoznání. Sami si vybereme, co, kdy, kde a jak chceme sledovat. Ve světě webu 2.0 – v prostředí blogů, podcastů, sdíleného obsahu, multimédií a interaktivity – můžeme tvořit, ale i beznadějně bloudit.
Osmou veřejnou besedu cyklu Třetí dimenze pořádaly Český rozhlas Leonardo, Lidová univerzita Městské knihovny v Praze a časopis Vesmír 19. září 2007 v malém sále Městské knihovny v Praze. Sestřih vysílal Český rozhlas Leonardo a zvukový i obrazový záznam si lze stáhnout (www.rozhlas.cz/leonardo/technologie/_zprava...), k dispozici jsou i záznamy předchozích diskusí (www.rozhlas.cz/leonardo/anonce/_zprava/3102...).
Hosty byli Patrick Zandl (webový server Stream.cz), novinář Miloš Čermák a Jiří Malina (Český rozhlas Online), moderoval Robert Tamchyna (Český rozhlas Leonardo). Následují neautorizované poznámky z besedy (nejde o doslovný přepis):
M. Č.: Internet nebyl nikdy jednocestné médium, spíše jde o mnohacestnou komunikaci. Důležité bylo „odlepení se od země“, blogování. Někdy kolem r. 2004 „přetekl hrnec“, bylo toho už hodně a někdo se rozhodl, že bychom to měli nějak pojmenovat, začít zkoumat… Někdy v polovině devadesátých let musel ten, kdo chtěl na internetu publikovat, zvládnout jazyk html, s někým se poradit, někomu to zadat. Když r. 1999 začal americký bloger.com, stačilo se zaregistrovat, napsat text, zmáčknout čudlík a bylo publikováno – to byl ten zlomový okamžik. Shodou okolností v té době (po roce 2000) splaskla internetová ekonomická bublina, klesly akcie internetových firem…
P. Z.: Na začátku internetu se můžeme bavit o webových stránkách, v době webu 2.0 mluvíme o webových aplikacích – znamená to, že s nejmodernějšími poznatky a za pomoci zainteresované komunity dotlačíme technologii k užitečnému použití…
P. Z.: Podcast je technologie dotažená k dokonalosti pro použití lidmi [umožňuje automatické stažení vybraných vysílaných programů]. Její jednotlivé aspekty existují dlouho, až konečně někoho napadlo „zabalit to dohromady“… Pamatuji se na začátky podcastu Českého rozhlasu. Tehdy jsem napsal jeden z prvních článků o podcastu na českém internetu a postěžoval si, že na Českém rozhlasu je sice záznam v digitální formě, ale není ve formě podcastu. A ozval se nějaký čtenář, že napsal skript, který umožní rozhlasové soubory využívat jako podcast. Opravdu to hezky fungovalo, velmi rychle se toho chytil webmaster Českého rozhlasu, skript u sebe implementoval a od té doby to funguje. Je na tom krásně vidět síla komunity i pohodlí technologie.
M. Č.: […] Mnozí novináři se dnes bojí blogerů, protože dobře vědí, že když napíší nějakou hloupost, blogeři na to upozorní, zvláště pak v technologických oborech… Dnes je už o strach něco napsat, protože hned druhý den vám dokážou, že tomu nerozumíte… To je pozitivní tlak. Rychlost, s níž internetová média fungují, může mít i negativní vliv – tištěná média mohou začít upouštět od toho, aby šla do hloubky, jen proto, aby s internetovými udržela v rychlosti krok.
R. T.: Jak vnímáte slovo „svoboda“ vzhledem k webu? Rovná se anarchie, anebo už si sám web tím, jak funguje, musí vytvářet určité hranice…
P. Z.: …na webu funguje jako ko rekční mechanizmus tlak komunity…
Následující diskusní večery Třetí dimenze se konají v malém sále Městské knihovny v Praze ve třetí středy v měsíci od 19 hodin:
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [188,35 kB]