Aktuální číslo:

2018/7

Téma měsíce:

Co kdyby…

Lstivý způsob obrany housenek

 |  11. 10. 2007
 |  Vesmír 86, 602, 2007/10

Komunikace u zvířat zahrnuje mnoho druhů varování, která je nějakým způsobem mají chránit před predátory. Do kategorie zvukových signálů patří například vrčení psa, syčení hada či chřestění chřestýše. Nedávno Sarah Brownová z Carletonovy univerzity v Ottawě zjistila, že housenky jedné severoamerické noční můry – martináče Antheraea polyphemus – vydávají při ohrožení sérii slyšitelných zvuků, jichž docilují rychlým cvakáním čelistí. Housenky tak dávají najevo svým nepřátelům, ptákům či hlodavcům, že špatně dopadnou, jestliže jejich varování ignorují. Když ani cvakání útočníka nezažene, vyvrhne housenka tekutinu, jejíž odporná chuť a „vůně“ vzbudí v útočníkovi takový odpor, že na to do smrti nezapomene. Pokusy na kuřatech ukázaly, že tato „malodorantová zbraň“ je v boji s nepřítelem velmi účinná. Potravě potřísněné vyvrhnutou tekutinou se vyhýbali stejně tak mravenci jako myši. Chemická podstata tohoto ochranného prostředku však zatím zůstává utajena. (New Scientist, 19. března 2007, č. 2595, s. 20; DOI: 10.1242/jeb001990)

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Entomologie

O autorovi

Jiří Patočka

Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc., (*1939) vystudoval chemii a fyziku na PřF MU v Brně. Je profesorem toxikologie na Zdravotněsociální fakultě JU v Českých Budějovicích a emeritním profesorem Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. Je autorem knih Vojenská toxikologie (2004), Nutricní toxikologie (2008), spoluautor knih Doba jedová 1 a 2 (2011, 2012) a dalších.

Doporučujeme

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Ondřej Vrtiška  |  16. 7. 2018
Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi se seznámili v laboratoři. A nebylo to naposledy, co zaujetí pro organickou chemii ovlivnilo jejich životy i mimo...
Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

John Smellie  |  16. 7. 2018
Antarktida je rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. Funguje jako obří...
Ztracený potápník

Ztracený potápník uzamčeno

Josef Lhotský  |  16. 7. 2018
„Konference jsou od toho, abys tam navazoval styky a chlastal,“ řekl mi kdysi… — Povídka proplétající osudy tří velkých postav biologie.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné