Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

K článku Olafa Breidbacha „Vzdoropapež“

(Ad Vesmír 84, 712, 2005/12)
 |  16. 2. 2006
 |  Vesmír 85, 65, 2006/2

V prosincovém čísle Vesmíru byl zveřejněn oslavný článek na Ernsta Haeckela, velkého propagátora darwinizmu a zakladatele Monistické ligy v Německu. Chváleny byly jeho kresby přírody, včetně kresby embryí. Haeckel se především proslavil tvrzením, že embrya obratlovců jsou si ve vývojových fázích velmi podobná a že ve svém vývoji opakují vývoj druhů. Tím dokazoval pravdivost Darwinovy evoluční teorie, jíž byl horlivým propagátorem. Jeho důkaz se však ukázal jako velký podvod. Haeckel svoje kresby přizpůsoboval své teorii. Je s podivem, že embryologové, ač viděli, že tomu tak není, proti tomuto tvrzení více než 100 let neprotestovali, přestože už měli k dispozici ultrazvuk, a až teprve r. 1997 byl odhalen Haeckelův podvod. Jak dalece jsou věrohodné jeho další kresby, nedovedu posoudit. (Ostatně prokázalo se, že všechny důkazy evoluce uváděné v učebnicích jsou podvod. Tmavší zbarvení noční můry Biston betularius není způsobeno tím, že světlejší formy při denním odpočinku na kmenech zčernalých emisemi ptáci snadněji najdou. B. betularius netráví den na kmenech stromů, ale v korunách. Autoři učebnicových snímků můry na kmeny buď přilepili, nebo přišpendlili. V r. 1970 bylo na Galapágách velké sucho, populace pěnkav byla silně zdecimována a v té zbylé bylo o 5 % více pěnkav se silnějším zobákem. Pozorovatelé z toho vyvodili, že za 200 let by mohl vzniknout nový druh pěnkav, jenže ve sdělení neuvedli, že po deseti letech se procento pěnkav se silným zobákem vrátilo do původního stavu. Vývoj prakoně nalezeného v eocénu je uváděn jako další příklad evoluce. Jenže Eohippus měl 18 párů žeber, Orohippus 15 párů, Pliohippus 19 párů a dnešní kůň 18 párů, což v žádné učebnici není uvedeno. Že by si prakoně takto měnili počet žeber během vývoje, je velmi nepravděpodobné. Člověk pekingský byl podvod, stejně tak člověk javanský, kterého objevitel složil z kusu opičí lebky, tří zubů a holenní kosti ležící od lebky 15 m mezi hromadou jiných kostí.)

Nelze ani souhlasit s tvrzením uvedeným v článku: „Jeho výklad činil darwinizmus takřka neškodným.“ Haeckel svoje představy o vývoji rozváděl: „Selekční teorie učí, že v lidském, zvířecím a rostlinném životě všude a vždy může existovat jen malá menšina vyvolených, kdežto převážná většina strádá a více nebo méně hyne… Lze této skutečnosti hluboce litovat, nelze ji však ani zapřít, ani změnit. Všichni jsou povoláni, ale jen málo je vyvolených.“

Haeckel věřil, že evolučním osudem Německa je zbavit se všech podřadných: „Němci se od společného opičího základu člověka vzdálili nejvíce… Po psychologické stránce mají nižší rasy blíže ke zvířatům než k civilizovaným Evropanům. Je proto nutné přiřadit jejich životům zcela jinou hodnotu.“

Není divu, že byl Haeckel nazýván vzdoropapežem.

www.vesmir.cz/clanek.php3?CID=6615>K dopisu V. Běhala

Ke stažení

O autorovi

Vladislav Běhal

 

Doporučujeme

Exploze, které tvoří

Exploze, které tvoří uzamčeno

Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky

Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky uzamčeno

Aleš Buček, Jakub Prokop  |  6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...