Sojka práskačka
| 12. 10. 2006 | Vesmír 85, 575, 2006/10
Příklady mezidruhového přenosu signálů najdeme jak mezi savci, tak v ptačí říši. Především jde o upozornění na bezprostředně hrozící nebezpečí útoku predátora. Jen málo zvířat však dovede rozpoznat takové vzkazy od zástupců druhé živočišné skupiny. Nedávno se experimentálně potvrdilo, že nadání rozumět řeči ptáků má naše veverka obecná (Scuirus vulgaris). Když se veverkám pustil varovný sojčí výkřik, zpozorněly a začaly se chovat ostražitěji. Přitom veverky nereagovaly pouze na náhlý silný zvuk – když se jim pustily silné hlasy jiných ptáků, nebyla na nich žádná změna chování patrná. Inu Krakonoš dobře věděl, koho má pověřit hlášením o pohybu vetřelců v revíru. (Ethology 112, 411–416, 2006)
Ke stažení
článek ve formátu pdf [758,68 kB]
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Jiří Reif
Doc. Mgr. Jiří Reif, Ph.D., (* 1980) se v Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK v Praze a na katedře zoologie Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci zabývá biologickými principy, na nichž by měla být založena ochrana ptáků.
Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.