Sojka práskačka
| 12. 10. 2006 | Vesmír 85, 575, 2006/10
Příklady mezidruhového přenosu signálů najdeme jak mezi savci, tak v ptačí říši. Především jde o upozornění na bezprostředně hrozící nebezpečí útoku predátora. Jen málo zvířat však dovede rozpoznat takové vzkazy od zástupců druhé živočišné skupiny. Nedávno se experimentálně potvrdilo, že nadání rozumět řeči ptáků má naše veverka obecná (Scuirus vulgaris). Když se veverkám pustil varovný sojčí výkřik, zpozorněly a začaly se chovat ostražitěji. Přitom veverky nereagovaly pouze na náhlý silný zvuk – když se jim pustily silné hlasy jiných ptáků, nebyla na nich žádná změna chování patrná. Inu Krakonoš dobře věděl, koho má pověřit hlášením o pohybu vetřelců v revíru. (Ethology 112, 411–416, 2006)
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [758,68 kB]
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Jiří Reif
Doc. Mgr. Jiří Reif, Ph.D., (* 1980) se v Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK v Praze a na katedře zoologie Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci zabývá biologickými principy, na nichž by měla být založena ochrana ptáků.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...