Vesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná škola

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

Nová biotechnologie výroby baterií

 |  12. 10. 2006
 |  Vesmír 85, 578, 2006/10

Bioinženýři z Massachusettské techniky zveřejnili objev geneticky modifikovaného viru, který na sebe „nabaluje“ atomy kovu a může fungovat jako kovová elektroda. Takto upravené viry by mohly najít uplatnění i v tak odlehlém oboru, jako je výroba baterií. Základem pro genetickou úpravu byl virus M13 (bakteriofág). Za to, že se virus obaluje vrstvičkou kovu, je odpovědná uměle vložená DNA, respektive povrchový protein, který se podle ní syntetizuje. Nejdříve byly vyzkoušeny proteiny, které umožňují živočišným buňkám vázat vápník, a pak se hledaly další, vázající i jiné kovy. Vyzkoušené modifikace zatím umožňují virům vychytávat z okolí kobalt a zlato, ale předpokládá se, že jiné dodané řetězce DNA povedou ke vzniku struktur, které budou vykazovat afinitu i k dalším kovům. DNA požadovaných vlastností se zjišťuje jednoduše tak, že se směs různě modifikovaných virů nalije na vrstvičku kovu, na níž zůstanou nadějné varianty přilepeny, zatímco ostatní se odplaví. Elektrodu s tenkým kovovým povlakem lze ze záporně nabitých komplexů viru a kovu vytvořit tak, že se dá tvarovat na kladně nabitém podkladu z plastu. Nová technologie má oproti dosavadní výrobě baterií řadu výhod. Proces výroby probíhá za pokojové teploty, normálního tlaku a bez použití nebezpečných chemikálií, což zlevňuje výrobu. Takto vytvořené baterie by mohly být lehčí a menší, než jsou současné výrobky odpovídající energetické kapacity. Předností je, že viry mohou vytvářet elektrody od nanometrových měřítek až po centimetrové tyčinky Uvažuje se také o tom, že by geneticky modifikované viry mohly být v budoucnu využity i k stavbě solárních článků. (Science 312, 885, 2006, DOI: 10.1126/science.1122716)

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Technické vědy
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Jiří Patočka

Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc., (*1939) vystudoval chemii a fyziku na PřF MU v Brně. Je profesorem toxikologie na Zdravotněsociální fakultě JU v Českých Budějovicích a emeritním profesorem Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. Je autorem knih Vojenská toxikologie (2004), Nutricní toxikologie (2008), spoluautor knih Doba jedová 1 a 2 (2011, 2012) a dalších.

Doporučujeme

Exploze, které tvoří

Exploze, které tvoří uzamčeno

Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky

Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky uzamčeno

Aleš Buček, Jakub Prokop  |  6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...