Gen odpovědný za depresi vzdorující běžné léčbě
| 14. 8. 2005Stále častěji a stále více se přesvědčujeme o tom, že naše pocity, nálady, lásky, náboženská horlivost i oddanost vlasti nejsou nic jiného než obyčejná chemie. To dokládá i objev genu, jehož mutace v určitých případech způsobuje svým nositelům deprese, které odolávají léčbě antidepresivy na bázi serotoninu.
Zmíněný gen kóduje mozkový enzym tryptofan-hydroxylázu-2, který je odpovědný za tvorbu neurotransmiteru serotoninu, jedné z klíčových látek ovládajících naše nálady a pocity. Podle M. Carona a jeho kolegů z Dukeovy univerzity v Durhamu v Severní Karolíně má nositel mutace tohoto genu oproti normálnímu stavu o 80 % serotoninu méně, což dramaticky ovlivňuje jeho psychiku. Caronův výzkum navazuje na podobný objev u myši. Myš s jednopísmenkovou mutací tryptofan-hydroxylázy má oproti normální myši v mozku o 50–70 % serotoninu méně. Mezi lidskou a myší psychikou tedy zjevně není zas tak velký rozdíl.
Zmíněné objevy sice ještě více „degradují“ našeho ducha na pouhou arénu poměrně jednoduchých sloučenin, ale na druhou stranu nabízejí slibné možnosti propojení genetických testů a následné léčby vhodně vybranými antidepresivy. (Neuron 46, 11–16, 2005/1)